yetişkinlerde aneminin belirtileri

Ulusal Anemi Eylem Konseyi’ne göre, aneminin gelişimi, vücudunuzdaki kırmızı hücrelerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yeterli miktarda alyuvar yoksa, dokularınıza oksijen taşınamaz. Sonuç olarak, başlangıçta, en ufak bir etkinlik miktarıyla bile, her zaman bitkin hissetmeye başlayacaksınız. Bazen anemi geçici bir tıbbi durum olabilir. Ancak, durum tedavi edilmezse sinir hasarı veya kalp rahatsızlığı gibi ciddi tıbbi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Anemi geliştiğinde aşırı yorgun, zayıf ve baş dönmesi hissedebilirsiniz. Duygudurum dalgalanmalarına, sinirlileşebilmenize veya üzülüyorsun. Ayrıca kırılgan çivi, göğüs ağrısı, ekstremitelerde soğukluk (eller veya ayaklar) gelişebilir ve düzensiz bir kalp atışınız olabilir. Ulusal Anemi Eylem Kuruluna göre, anemi olan insanlar buz bulma gibi kendine özgü alışkanlıkları geliştirir.

Aneminin diğer semptomları, kendi ayakkabılarınızı bağlayabilme gibi basit görevleri yerine getirmeme veya konsantre olmama becerisini içerebilir. Bazı kişiler cinsel ilgi kaybına uğrayabilir. Baş ağrısı da yaygındır ve demir eksikliği nedeniyle anemi bulunan birçok insan soluk bir cilt geliştirir. Kas güçsüzlüğü, cildin sararması (sarılık) ve dışkı renklerinin daha koyulaşması da olabilir.

Mayo Kliniğine göre, eğer anemi tedavisiz kalırsa, durum ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Yorulma o kadar şiddetli olabilir ki, günlük işlerinizi yürütecek gibi yapamazsınız. Anemi, kalbin çok hızlı veya çok yavaş atacağı bir kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Sonuç olarak, kalpleriniz düzensiz kalp ritmi için fazlasıyla telafi etmek için daha fazla kan pompalamak zorundadır. Sonunda, konjestif kalp yetmezliğine neden olabilir. Diğer komplikasyonlar sinir hasarını, zayıf zihinsel süreçleri ve ölümü içerir.

Demir eksikliği anemisi veya vitamin eksikliği anemisi gibi bazı anemi türleri diyetle önlenebilir. Et, fasulye, mercimek, koyu yapraklı yeşil sebzeler ve fındık gibi demir bakımından zengin gıdalar demir eksikliği anemisi geliştirme şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Narenciye, çilek, muz, tahıl ve makarnalar gibi folik asit içeren gıdalar da faydalıdır. Mayo Clinic’e göre, C vitamini gıdaların demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir. Özellikle büyüyen, hamile ve adet dönemlerine sahip kadınlar, vejetaryenler, sporcular ve bebekler için zengin demirli gıdalar yemek önemlidir.

Demir ihtiyacınızı artırmak için demir ilave ediyorsanız, dikkatli olun. Doktorlar genellikle sadece demir takviyeleri almak için diyet gereksinimlerinden yeterli miktarda demir alamayan kişileri önerir. Gerekli olandan fazla demir almak, aşırı demir yüküne neden olabilir. Demir Bozuklukları Enstitüsüne göre, vücudunuz fazla miktarda demir tüketirse, organlarınız düzgün çalışmaz. Bu, organlarınızın hastalanmasına neden olabilir. Anemi teşhisi konduğunuzda doktorunuzla önerilen tedaviyi tartışmanız önemlidir. Yorgun olduğunuzda veya anemi semptomları yaşarsanız, demir takviyelerini kullanmanın belirtilerinizi otomatik olarak çözeceğini asla düşünmeyin.