voleybol oynamadan önce en iyi egzersizler

Bir voleybol maçından önce ısınmak zirve performansı ve yaralanma riskini azaltmak için şarttır. En iyi oyun öncesi egzersizleri, voleybol oynamak için vücudunuzu fiziksel ve zihinsel olarak hazırlayacak ve vücudunuzu spora özgü yollarla çalıştırmaya teşvik edecektir. Örneğin, belirli ısınma matkapları, hizmet ve isabet için kollarınızdaki ve parmaklarınızdaki kasları gevşetir. Önceden oyun rejiminizde vücut kılıfı, gerilmeler ve beceri ile ilgili matkaplar bulunmalıdır.

Dinamik germe ile uğraşmadan önce, büyük eklemleri ısıtmak için beş ila 10 dakika arasında hafif kardiyovasküler aktivite veya vücut kılıfı yapmalısınız. Voleybol kortunun etrafında, iki ya da dört kere yavaşça ilerleyin, kollarınızı vücudunuzun önüne ve arkasına sallayın ve rastgele desenler yapın. Topuklarınızı gerginliklerine kadar sürüklediğiniz bir popo tekerleği ile koşu ile tempoyu alın. Mahkemenin uzunluğunu iki ila dört kere artırın ve yüksek bir diz tekmeyi ekleyin. Dizlerinizi bel seviyesine kadar itin. Kaslarınızı ısıtırken ve vücudunuzun sıcaklığını arttırırken, mahkemede ileri ve geri hareket etmeye alışın.

Voleybolda ısınma uzantıları yaptığınızda, vücudunuzu oyuna uygulanan kontrollü hareket aralıkları boyunca hareket ettirmelisiniz. Voleybolda kullanılan dinamik uzantılar, ileri ve yan bacak salıncaklarını, yürüyen merdivenleri ve kol salıncaklarını içerebilir. Ancak, bu egzersizler çoğu spor için kullanılır. Voleybola özgü uzanmaları gerçekleştirmeyi, böylece mahkemede doğru formun korunmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Örneğin, bir boğa güverte rafında göğüs seviyesindeki bir çubuğun yanına durun. Sağ ayağınızı çubuğun altına, sol ayağı çubuğun diğer ucuna yerleştirin. Ayaklarınız omuz genişliğinde olmalıdır. Kollarınızı kazma konumuna getirin. Vücudunuzu çubuğun altındaki çömelere indirin ve daha sonra çubuğun diğer tarafında yavaşça ayakta durun. Ters yönde ve bar ördeğini tekrarlayın. Her iki taraf için 10 tekrarlayın.

Isınma egzersizleri, el-göz koordinasyonunun geliştirilmesi ve doğru vücut pozisyonunun uygulanması gibi fiziksel olarak oyun için hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, iki toplu bir juggle, vücudunuzun her iki tarafına bir top atmanız gereken bir matkaptır. Bir topu kolunuzun altında veya bacaklar arasında tutarak başlayın. Diğer topu elinde tut. İlk topu havaya fırlatırken, ilk top düşmeden havada atmak için ikinci topa ulaşın. Sağ tarafınıza, diğer kısmı da sola bir top atmayı deneyin. Topları yakalamak ve atmak için kollarınızı olabildiğince düz tutmak için iki el kullanın.

Voleybol oynamadan önce yeteneklerinizi – servisler, takımlar, pasolar, kazılar ve bloklar – uygulamak için sayısız matkap yapabilirsiniz. Örneğin, yumruk atan bir sondaj yapmak için iki oyuncu daha işe alın. Üç oyuncu, topu geçmek için aralarında yeterli mesafeye sahip düz bir çizgiyi oluşturuyor. Oyuncu bir topu kurar veya oyuncu iki’ye geçer, oyuncu daha sonra topu üçüncü oyuncuya geçer. Oyuncu üç, seti oynar ya da oyuncu başının üzerine birincisine geçer. Oyuncu iki topa bir backspin koymalı. Tüm oyuncular arasında beş ila 10 geçtikten sonra, geçiş pozisyonları. Gelişmiş oyuncular için bir başka matkap da tek kollu bir oyundur. Dört ila altı oyuncu için daha küçük bir mahkeme açın. Sadece bir elle oynanan bir oyuna başlayın ya da el altında olan bir kolla oynayın.