vitamin E’nin en iyi kaynakları

E vitamini, dokuları, özellikle yara izlerini ve gerginlik izlerini onarmakla ve hücreleri aşırı oksidasyondan korumak için ünlüdür. Ağrısız kasları ve sivilceleri hafifletir ve maküler dejenerasyon, kalp rahatsızlığı ve kanserin ilerlemesini yavaşlattığı düşünülmektedir. E vitamini bol miktarda güçlendirilmiş gıdalar, fındık ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunabilir.

Bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı, E vitamininin tamamına bir günlük sağlanır. Evde yapılan ekmek ve krep eklenmesine rağmen kolayca bir besin takviyesi olarak alınır. Bir fincan öğütülmüş buğday tohumu günde yüzde 95’lik bir ödenek içerir ve ekmek, kekler, kek, turta ve diğer tatlılarda pişirilmesinde faydalıdır.

Mümkün olan en az bir çorba kaşığı belirli yağlarla pişirme E vitamini için iyi bir kaynaktır. Mısır ve soya yağları, yemek kaşığı çorba kaşığı için yüzde 10 iken, gündelik gereksinmenin yüzde 25’inden fazlasını sağlayan ayçiçeği ve aspir yağları en etkilidir.

Bir litre kuru kavrulmuş badem veya ayçiçeği tohumları, buğday tohumu yağı olarak kabaca üçte bir E vitamini içerir. Kuru kavrulmuş fıstık ya da iki yemek kaşığı fıstık ezmesi, bademin ve ayçiçeği tohumlarının E vitamininin yaklaşık üçte birine sahiptir. Buğday tohumu ile yapılan ekmeklere ayçiçeği çekirdeği eklenmesi, E vitamini bakımından zengin bir kahvaltı veya kahvaltı gurubu sunar.

Sebzeler arasında, 1/2 fincan ıspanak, 2 mg E vitamini ya da vücudun ihtiyaçlarını bir günde yüzde 10 tutarında tutar. Diğer yapraklı yeşil sebzeler brokoli, lahana, pazı, hindiba ve şalgam yeşillikleridir.

Çoğu meyve E vitamini bakımından düşüktür, ancak pek çok meyve suları onunla güçlendirilmiştir. V8 hattı, önerilen günlük ödenek miktarının yüzde 13’üne kadar, portakal suyu da dahil olmak üzere, diğer meyve içecekleri ile biraz daha düşük oranlarda gelir. Denemek için taze meyveler kivi, dilimlenmiş mango ve siyah ahudududır.

Etler, bir gram on sığır eti veya sadece yarım miligram içeren iki domuz şeridiyle, E vitamininin en doğal kaynağıdır. Tavuk karaciğeri bu canlı besin maddesinin bir başka kaynağı olmasına rağmen, ons onsluk bir bölüm yalnızca bir miligramın ikida biri veya günlük önerinin yüzde 1’ini içerir.

Tahıl ve kepekli hububat burada yol açar. Katkı maddeler sayesinde tahıllar günün gerekli toplamının 2 / 3’ünü sağlayabilir. Birçok bütün tahıllı makarnalar, aynı zamanda, granola ve enerji çubukları gibi, E vitamini ile güçlendirilmiştir. Vitamin E takviyeleri, genellikle, bazı markaların 400 IU’a kadar çıkmasına rağmen, ihtiyaç duyulan miktarın iki katı kadar 100 IU veya uluslararası birimler içerir.