tıkalı burun ev ilaçları

Burun tıkanıklığı, alerji, virüs veya bakteri veya belki de kuru tahriş edici havaya maruz kalma gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Aşağıda, evde tıkalı bir burun ile mücadele için birkaç seçenek bulunmaktadır.

Kekik yağı, özellikle de alerjilerin neden olduğu tıkanık bir burun için göz ardı edilmesine rağmen çok etkili bir çözümdür. Kekik yağ aslında allerjenlerin sporlarına karşı savaşır ve burun tıkanıklığına neden olur ve burun tıkanıklığı ve sinüs basıncına neden olur. Dikkat edilmesi gereken bir husus: Kekik yağları, burun kanallarının fazla kurutulmasına neden olabilir. Ayrıca, genellikle aynı mağazalarda satılan kekik özü yerine, kekik yağı temin etmeyi denemek isteyeceksiniz.

Bir buhar banyosu kullanmak gözenekleri ve burun kanallarını açmaya yardımcı olabilir, sonuçta burun tıkanıklığından kurtulun. Banyo kapısı kapalıyken, odada buhar oluşturarak sıcak bir banyo veya duş çalıştırabilir ya da biraz su kaynatabilir ve büyük bir kap içine yerleştirebilirsiniz. Kafanızı kasedin üstünde tutarken başınızın arkasına bir havlu koyun, böylece ısıtılan suyun altına sızarsa buharını nefes alabilirsiniz.

Gece odanızda bir nemlendirici kullanmayı deneyin. Nemlendirici havayı nemi koyarak kuru havanın neden olduğu burun tıkanıklığını hafifletir. Ayrıca bazen tıkanmalık burun bir uyku inhibitörü olabileceğinden, nemlendiriciye bir damla veya iki damla lavanta yağı yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Kapalı bir burundan rahatlamaya yardımcı olmak için evde kullanabileceğiniz birkaç basit acupressure noktası vardır. Bulmak kolay bir şey, kaşınızın üstünde, doğrudan doğruya baktığınızda öğrencinin üstündeki kemerdedir. Baş parmağınızın pedini bu noktaya veya kaş sırtına hafifçe bastırın ve 30 ila 60 saniye tutun. Başka bir nokta dirseğinizin içinde, dış kenardaki kırışıklıkta, başparmak kenarına doğrudur. Yine, hafifçe basıp 30 ila 60 saniye basılı tutun.

Benadryl veya Sudafed gibi tıkalı bir burnu tedavi etmek için elde edebileceğiniz tezgahta satılan ilaçlar çoktur. Sulanmış gözler veya boğaz ağrısı gibi diğer belirtilerin farkında olduğunuzdan emin olun.

Halihazırda aldığınız ilaçlarla etkileşime girebileceğinden önce doktorunuza danışmadan yeni bir ilaç rejimine başlamamalısınız. Buna ek olarak, akupressure geleneksel tıbbın yerine geçmez ve ideal bir profesyonel tarafından uygulanmalıdır. Ağrı veya rahatsızlık vermeye yönelik değildir.