sudaese çocuklar için el işleri

Afrika’nın en büyük ülkesi olan ve 300’den fazla kabileyi barındıran Sudan, sanat konusunda çeşitliliği bünyesinde barındırıyor. Onun pazarları veya pazarları, renkli el işleri ile kaplanmış: camdan yapılmış boncuklardan parlak renkli pamuk sargılarına kadar her şey. Afrika el işi materyalleri çocukların eğlenceli hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda Sudan gibi zengin bir kültürün önemli katkılarını öğrenmelerine ve takdir etmelerine yardımcı olacaklar.

İlginç desenlere sahip olan bu zengin renk bezlerinin batı Sudan’da tanıtıldığı biliniyordu. Kırmızı, mavi, yeşil, siyah ve altın renkleri hayat ve kan, masumiyet, Ana Afrika veya Ana Dünya, insanlar ve birlik, güç ve servet gibi farklı şeyleri temsil eder. Çocuklar kağıt üzerinde Kente bezinin versiyonunda yüksek kaliteli bir kağıt seçebilirler. Kağıt şeritlerinde elmas, üçgen ve kareler geometrik desenleri tasarlayın. Ardından Afrika kültürünü sembolize eden renklerle desenleri boyayın. Boya kuruduktan sonra şekilleri siyah bir işaretle çizin, bu nedenle sınırları iyi tanımlanmış şekilde tutmak için renkleri temiz tutmak çok önemlidir. Çocuklar, daha sonra, Kente bezinin sürümünü, bir menüye ilişkin bilgilerle birlikte bir bülten tahtasında görüntüleyebilir.

Bazı basit el sanatlarının ürünü eşsiz parçalar haline gelebilir. Buna bir örnek kum kağıt sanatıdır; bu çocukların hepsinin kaba kum kağıdı ve kendi petroglyfleri (mağara çizimi) için sıradan boya kalemi parçaları olması gerekir. Bu tür zanaat, temel görünüme yöneliktir, çünkü mağara çizimleri nasıl göründü, bu nedenle en basit çizimleri seçin. Çocuklar bir zürafa, aslan, fil ve gergedan gibi hayvanları çizmeyi seçebilir. Yapmaları gereken tek şey petroglifik izlenimi yaratmak için boya kalemlerini kum kağıdına sıkıştırmaktır.

Tüm dünyada davul törenlerinde, çeşitli aşiretlerde ve hatta modern uygulamalarda farklı kültürlerde kullanılmaktadır. Sudan’daki yüzlerce kavim, şenlikleri boyunca davul da kullanıyor. İşte bir davul oluşturmak için kolay ama ilginç bir yol. Çocuklar, plastik kapak, yapım kağıdı, tutkal, makas, sadece arka bahçelerinden, ip, boncuklar ve dekore etmek isteyebilecekleri diğer hurda malzemelerden alabilecekleri sopalarla boş bir kahve kutusu gibi evdeki malzemelerle kolayca iletişime geçebilirler. davulları. Yapılması gereken ilk şey, teneke kağıdı inşaat kağıdı ile örtün, üzerine süsleyip üzerine hayvan desenleri çizmektir. Kapak tambur başı olarak görev yapacak ve kendi arka bahçesinden aldıkları çubuk ile çocuklar atmaya hazırlanıyor.

Maskeler oluşturmak için en çok yönlü ve eğlenceli şeylerden biridir. Kağıt tabak maskesi oluşturmak için çocuklar gazete, delik açma, boncuklar, beyaz tutkal, poster boya, boya fırçası, renkli makarna, sekiz boru temizleyici, zanaat bıçağı ve kağıt tabak gerekir. Kağıt tablasının üst yarısında sekiz delik açın, ardından bir çift göz deliği çizin ve kesin. Gazetelerin şeritlerini kullanarak, burun ve ağızları bükerek yaratın ve tutkal kullanarak kağıt tabakasına ekleyin. Tutkal kuruyunca, maskeyi kahverengi poster boya ile boyayın ve ortak Afrika tasarımlarıyla süsleyin. Makarna ve boncukları her boru temizleyicisinden renklendirin ve ucunu katlayarak ucunu kapatın. Boru temizleyicilerini plakanın üstündeki sekiz deliğe bağlayın. Bu başyapıtla, çocuklar Afrika maskesinde geçitlemeye hazır.