su uzatma kabloları için standartlar

Genel anlamda tehlike önleme, uzatma kablolarının her zaman sudan uzak durması gerektiğini belirtir. Bununla birlikte, açık hava ve işyeri kullanımı uzatma kablolarını neme maruz bırakır. Üreticiler kabloyu bazı nem hasar şekillerinden korumak için yalıtımlı bazı ağır kullanımlı kablolar tasarlarlar.

Bazı uzatma kabloları suya dayanıklılık için üretilmiştir. Sugeçirmez, daldırılabilir veya ayakta duran veya akan suda güvenle kullanılabilirler. Suya karşı dirençten bahsedildiğinde, kordonun dış kaplaması olarak işlev gören vinil ya da kauçuğun, suyun tellere nüfuz etmesine izin vermeyeceğini belirtir. Çatlaklar veya kırılmalar suyun nüfuz etmesine izin verir. İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (OSHA), uzatma kablolarının ve taşınabilir elektrikli teçhizatın kablolarının sıklıkla hasar belirtileri olup olmadığı konusunda uyarıda bulunur. Suya dayanıklı kablolar, ağır sanayi tipi kablolardır. Renkli beyaz, yeşil veya kahverengi standart ev kablolar suya dayanıklı değildir.

Herhangi bir uzatma kablosunu, fiş uçlarının herhangi biri ıslak olduğunda hiçbir zaman bir elektrik kaynağına takmayın. Suyun içinde dururken asla ıslak elle elektrik kaynağına takmayın veya herhangi bir elektrikli nesne ile temas kurmayın veya kullanmayın. Diğer sıvılar, aynı elektrik çarpması tehlikesine neden olan su iletkenlik gösterirler.

Uzatma kablolarını neme maruz bırakmak, kablo kullanım ömrünü kısaltır. Nemi de içeren nem bir kez bakır kablo tesisatı ile temas ettiğinde, aşındırıcı birikim oluşmakta ve kablo boyunca ilerlemektedir. Korozyon tellerin zarar görmesine yol açarak kabloyu işe yaramaz hale getirir.