strep vs staf selüliti

Selülit, cildi yüzeyindeki çatlaklar veya kırılmalar yoluyla gelişebilen potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir bakteri enfeksiyonudur. Strep (Streptococcus) ve staph (Staphylococcus) bakterileri bu bozukluğun en yaygın nedenidir.

Merck Manuals Online Medical Library’ye (MMOML) göre Staphylococcus aureus’un tetiklediği selülit genellikle cildin lokalize bölgelerini etkiler. Tipik olarak, deri (cilt) apseler ve açık yaralar ile ilişkilidir.

Streptococcus pyogenes tarafından tetiklenen selülit, genellikle cildin daha geniş alanlarını etkiler ve MMOML’ye göre hızla yayılabilir. Bu eğilim bakterilerin normal olarak iltihaplanma reaksiyonlarını sınırlayan hücre yapılarına zarar verme yeteneğinden kaynaklanmaktadır.

MMOML ve Mayo Kliniği, Staphylococcus’la ilişkili sellülitin ortak selülit tedavilerine karşı direnç gösterebileceğini belirtti.

MMOML ve Mayo Kliniği, her iki selülit formunda da ortak potansiyel belirtileri bildirmektedir. Bunlar arasında ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişme, cilt sıcaklığı, ateş ve küçük kırmızı lekelerin veya kabarcıkların ortaya çıkması sayılabilir.

MMOML, ​​Pseudomonas aeruginosa, S. agalactiae gibi grup B streptokoklar ve Haemophilus influenzae gibi gram-negatif basiller de dahil olmak üzere ek potansiyel selülit enfeksiyonu kaynakları bildirmektedir.