şişmiş ayak sorunları

Şimdiye kadar büyük bir alışveriş kompleksinde dolaşırken ya da sahilde çok fazla zaman geçirerek bir gün geçirdiyseniz, şişkin ayaklarınızı günün sonunda görebilirsiniz. Vücudunuzun bir kısmı şiştiğinde buna ödem denir. Ödeme kılcal damarların sonucudur, bu kılcal damarlar, sızıntı yapan sıvıdır. Sıvı, kılcal damarlarda basınç artışı veya kılcal damarlarda hasar nedeniyle sızdırıyor.

Mayo Clinic, vücutta kılcal damarların sızdığını anladığında böbreklerin normalden daha fazla su ve sodyum tutmaya başladığını açıkladı. Böbrekler kan damarlarında kaybedilen sıvıyı telafi etmeye çalışırlar. Bu vücuda daha fazla sıvı birikir ve dolaşır. Bu, kılcal damarları daha fazla sızdırmaz hale getirir. Sıvı çevresindeki dokuya akar ve vücudun bir kısmı şişer.

Şişkinlik meydana geldiğinde çoğu insan bunu biliyor. Cilt parlaklaşır ve gerilir ve etkilenen bölgelerde şişme ve yağ oluşur. Cilde bastığınızda bir çukur oluşacaktır. Sanki ayak yerine kütük üzerinde yürüyor gibi hissediyorsun.

Ödem her zaman iyi huylu bir sorun değildir ve küçük ve geçici bir rahatsızlıktır. Vücutta daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir. Böbrek hastalığınız varsa, böbrekler en iyi şekilde çalışamazlar. Sonuç olarak gözlerinizde ve bacaklarda şişlik yaşayabilirsiniz. Karaciğer sirozu karaciğer fonksiyonlarını ve vücut sıvılarını düzenleyen kimyasalları etkiler. Bu hastalık aynı zamanda, pankreas, bağırsak ve dalaktan karaciğere kan nakli yapan büyük kan damarı olan portal vende daha fazla baskı oluşturur. Sonuç olarak, karın boşluğunda, bacaklarda ve ayağında sıvı oluşur. Lenfatik sistem zarar gördüyse, lenf damarları ve düğümleri gerektiği gibi çalışmayabilir ve bu ödem ile sonuçlanır. Konjestif kalp yetmezliği ayak, ayak bilekleri ve bacaklarda kanın geri ödemesine neden olabilir; bu da ödem ile sonuçlanır. Nefrotik sendrom, böbreklere zarar verildiğinde ortaya çıkar ve sıvının birikmesine neden olabilir. Kronik venöz yetmezliği olanlar, bacak ve ayaklarının şiştiğini bulabilir. Bir kişi CVI’ye sahip olduğunda, damarları hasar gördü ve kalbe yeterli miktarda kan pompalayamadı.

Bazı ilaçlar non-steroidal anti-inflamatuvar ilaçlar, kadınlarda hormon olan estrojenler, kalsiyum kanal blokerleri, vazodilatörler, kan damarlarını açan ilaçlar ve tiazolidionlar da dahil olmak üzere ödem ile sonuçlanabilir.

Ödemle ilgili bir sorunuz varsa, bunu bir doktorla görüşün. Ele alınması gereken temel bir nedeni belirleyebilir. Ancak, uzun süre ayakta durmanız ya da yürümeniz ya da diyetinizde çok fazla tuzunuz olması olabilir. Tuz insanın akışkan tutmasına neden olur. Egzersiz dolaşımı arttırdığı için şişmeyi önlemeye yardımcı olur ve ayakların aşırı sıvısından kurtulmasına yardımcı olur.