sigara dumanı için en iyi hava temizleyicileri

Hava temizleyicileri, polen, toz ve sigara dumanından alerji indükleyici partikülleri tutarak evinizdeki hava kalitesini artırabilir. Bununla birlikte, tüm hava temizleyicileri, belirli kirlilik tiplerini eşit derecede süzme kapasitesine sahip değildir. Ağır bir sigara içen ve rahatlamanız gerekiyorsa, sigara dumanı parçacıklarını ve gaz unsurlarını yakalamak için tasarlanmış bir hava temizleyicisi seçin.

Şiddetli alerjiler veya astımdan muzdarip değil, bir evde sigara içen bir evde temiz hava almak istiyorsanız, orta sınıf Honeywell 50250 Galt Ev Satın Alma Rehberi’ne göre en iyi seçimdir. Galt Rehberi, 2011 yılı başında 150 $ karşılığında piyasaya sürülmüştür; bu yüksek etkili partikül tutucu (HEPA) filtrenin tüm parçacıkların yüzde 99’unu tuzakladığını belirtmektedir. Bu, sigara dumanının neredeyse tüm parçalarını havadan kaldıracaktır. Bazı gaz halindeki elementler geride kalacak, ancak koku kaybolacak ve duman duvarlarınızda veya tavanda bir film bırakmayacak.

Air Purifier Power web sitesinde en çok tercih edilen hava arıtıcı IQAir HealthPro Plus HEPA’dır çünkü diğer modellere kıyasla kapalı havayı daha iyi temizleme özelliği vardır. Ciddi nefes alan ve en temiz havaya ihtiyacı olan insanlar, Consumer’s Digest, Newsweek ve diğer test uzmanlarının yaptığı çok sayıda uzman testine dayanarak, bu temizleyicide sıfır parçacık kalmış hava üretme kapasitesine sahip olduğunu bulmalıdır. Prefiltre ve HEPA medya filtresi büyük ve ince parçacıkları yakalar, ancak Plus modelinde sigara kokusu ve gaz dumanını yakalayan bir kimyasal tutma filtresi bulunur. 2011 itibarıyla yaklaşık 900 $ ‘lık perakende fiyatı.

Austin Air HealthMate küçük modellere kıyasla daha iyi hava filtrelemesi sağlar, ancak hat temizleyicilerinin üstündeki yüksek fiyat etiketine sahip değildir. Kimyasal dumanları oluşturan en küçük parçacıklardan bazılarını yakalayamaz, Tüketici Arama’yı rapor eder, ancak HEPA ve karbon filtreleme paketi sigara dumanının tüm unsurlarını yakalar. Aylık filtre değiştirmelerini gerektiren modellerin aksine, HealthMate yeni bir filtre olmaksızın üç ila beş yıl çalışır. 2011 itibarıyla 450 dolara satışa sunulmuştur.

Honeywell 50250 gibi alttaki hava temizleyicileri küçük odalardaki sigara kokusu kontrolü için iyi bir seçimdir, ancak oturma odanız yaklaşık 600 feet kare ise, Tavşan Hava BioGS’sine ihtiyacınız olabilir. Daha büyük odalar için tasarlanan Galt Ev Alış Kılavuzu web sitesi, bu popüler modelin geniş alanlarda ve yıkanabilir filtrelerle çalışabileceğini not eder. HEPA filtresi duman partiküllerinin yüzde 99’unu yakalar, bu nedenle sigara dumanlarındaki gazlara tepki gösteren alerji yapanlar yararlı bulmazlar. 2011 yılı itibariyle bu model 330 $ ‘dan satılmaktadır.