sebze bitkileri için en iyi sıvı gübre

Gübreler azot, fosfor ve potasyum içerir, bitkilerin gelişmesi gereken temel elementler. Herhangi bir gübreyi uygulamadan önce, topraklarınızı yerel bir üniversite veya ilçe uzatma bürosu tarafından test ettirin veya bir ev toprağı test kiti kullanın. Sıvı gübreler, köklere uygulandığında, yeşillik üzerine püskürtülürken veya su kaynağına ilave edildiğinde, büyüyen sebzelere hızlı besin desteği sunabilir. Sebzelerin farklı gelişme aşamalarında farklı gübre çeşitlerine ihtiyaçları vardır.

Biber, patlıcan ve domates gibi bazı sebzeler, uzun süren bir büyüme mevsimi gerektirir ve iç mekanlarda başlatılırsa daha iyi olur. İnce fideler, beş kısım azot, on parça fosforik asit ve beş kısım potas veya 5-10-5 arasında bir sıvı gübre ile iyi sonuçlar verir. Minnesota Üniversitesi Uzantısı, bir sıvı gübre oluşturmak için 1,5 çorba kaşığı gübreyi 1 galon su ile karıştırmayı önermektedir. Her fide için her iki haftada bir kez 1/4 su bardağı sıvı uygulayın. Yaprak hasarını önlemek için uygulamanın ardından bitki yapraklarını su ile durulayın.

Nakli işlemi sebze bitkileri için stresli olabilir. Sıvı gübre uygulama ile geçişinizi kolaylaştırın. University of Illinois Extension, 10-52-17 veya 10-50-10 gibi yüksek fosforlu bir gübre önermektedir. 1 çorba kaşığı gübreyi 1 galon su ile karıştırın ve naklederken her bitkinin köklerine bir bardak sıvı ekleyin.

Hızlı besin desteği için sıvılar yapraklara doğrudan uygulanabilir. Yapraktan yem olarak bilinen bu yöntem, “demir veya çinko gibi mikro besin maddelerinin toprağa kilitlendiği veya toprak çok soğuk olduğu zaman hızlı bir büyüme tepkisi istediğinde, bitkiler toprakta kullanılan gübreyi kullanması için kullanılabilir , “Virginia Kooperatifi Uzantısına göre. Gübreleri çok fazla azot ile kullanmamaya özen gösterin, çünkü yaprakları yakabilir. Komposto çayından elde edilen sıvı gübreyi deneyin. Kompost çay, bitki büyümesinin arttırılması, hastalıkların bastırılması ve topraktaki besinlerin yerini alması da dahil olmak üzere birçok fayda sağlar ve yaprak beslemede etkili bir gübredir.