prolapsus mesane belirtileri

Prolapsus bir mesane ya da sistosel, pelvik taban kasları ve bağları güçsüzleşince ya da uzarsa mesaneyi vajene karşı ya da içine doğru sarkmaya neden olur. Amerikan Üroloji Derneği Vakfı’na göre, doğum sırasındaki stres, prolabe bir mesanenin daha sonraki gelişiminde önemli bir faktördür. Prolapsusun derecesine bağlı olarak, durumun belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişir.

Prolaps mesane, özellikle mesanenin bir kısmı vajinaya düşmeye başlarsa, ağrılı bir durum olabilir. Bu olduğunda, ayakta olduğunuzda vajeninizde küçük bir top olduğu gibi hissedebilirsiniz. Oturma veya yatma genellikle duyumu hafifletir. Rahatsızlığa ek olarak, vajinanızda bir basınç hissedebilirsiniz. Mesane dokusu vajina içerisine girdiğinden cinsel ilişki rahatsız olabilir, çünkü eşinizin penisi mesaneye baskı yaparak ağrıya ve hatta idrar boşaltmasına neden olabilir.

Tüm pelvisinize prolapsusun etkilerinden dolayı karında, kasıkta, belinizde veya pelviste ağrı hissedebilirsiniz. Bazı vakalarda, mesane prolapsusu diğer organların prolapsusu ile birlikte oluşur. Karında, kasıkında, pelvisde veya sırtta ağrı hissederseniz, doktorunuz uterus, vajina, bağırsak veya rektum gibi diğer pelvik organların da prolapsus olup olmadığını belirlemek isteyebilir.

Mesaneniz düzgün şekilde desteklenmediği için bir takım idrar belirtileri fark edebilirsiniz. İdrar yaparken mesane tamamen boşalmış gibi hissetmeyebilir veya sürekli bir idrar yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Prolabe bir mesane sık mesane enfeksiyonlarına neden olabilir. Gülünce, hapşırırken veya öksürürken mesane stresle başa çıkamayabilir ve idrar kaçağı yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda, işemek ağrılı olabilir.

Çoğul gebelik yaşanmış veya vajinal doğum yapmış kadınlarda prolabe bir mesane geliştirme şansı yüksektir. Bağırsak hareketleri sırasında süzme, kabızlık, kronik öksürme, ağır kaldırma ve obezite durum geliştirme riskini artırabilir. Pelvik taban zayıflığı uterusu çıkarılan kadınlarda veya diğer pelvik cerrahi türlerinde kadınlarda görülebilir. Yaşlandıkça sinir ve kas fonksiyonları yaşla birlikte azalır ve mesane sarkmalarına yakalanma riskiniz artar. Vücut, pelvik kasları güçlü tutmak için östrojen gerektirir ve menopozdan sonra kadının östrojen seviyesi düştükçe prolabe mesane semptomları gelişebilir.

Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını güçlendiren özel egzersizler idrar sızıntısını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Östrojen replasman tedavisi kas gücünü artırmaya da yardımcı olabilir. Bazı vakalarda, mesaneyi desteklemek için bir baş köpeğe ihtiyaç duyulabilir. Bir rahim ağzı vajinaya bir diyafram benzeri şekilde takılan ve sarkmaya engel oluşturan plastik bir cihazdır. Ağır prolabe mesane vakalarında, kasları ve bağları normal pozisyonlarına geri getirmek için cerrahi gerekebilir.