pizza nasıl hazırlanacağı ile ilgili adımlar

Kökeni konusunda bazı çekişmeler var olsa da, pizza ABD’de olduğu gibi bir Amerikan ürünüdür. Şık stilindeki sayısız varyasyon ve sadece hayal gücü ile sınırlı toplanma ile, pizza her zevke uyacak şekilde oluşturulabilir. Sık sık sağlıksız bir fast food olarak düşünülürken, pizza, düşük yağlı peynirlerin, sebzelerin ve yağsız etlerin sağlıklı içerikleriyle hazırlanabilir. Birazcık pratikle ve bu adımları izleyerek, daha çok zaman harcayan, daha sonra dışarı emrederek, evde de carryout gibi iyi bir pizza yapabilirsiniz.

1/4 oz ekleyin. kuru mayayı yaklaşık 120 derece Fahrenheit’lik 3/4 fincan ılık suya, ancak 150 dereceden fazla veya mayayı öldürme riski taşırsınız.

Yerine 2 bardak çok amaçlı un, 1 çay kaşığı. tuz ve 1 çay kaşığı. şekeri bir kapta karıştırın ve çatalla iyice karıştırın. Mayonez ve su solüsyonunu un karışımına ilave edin. Un karışımı elinizle yoğrulur, hamur kuru un olmayan kalan katılaşmış bir top oluşturana kadar.

Hamurun ellerinizle sıkı bir topa döndürün, topun alt kısmını parmaklarınızla sıkıca tutturduğunuzdan emin olun. Hamur topunu tezgahın üzerine yerleştirin ve topu avucunuzla 1 inç kalınlığında bir diske benzeyene kadar düzleştirin.

Hamur topunu yemek yağı ile kaplayın. Hamur topunu tekrar kaseye koyun. Kaseyi yiyecek sarımı ile örtün. İki saat boyunca oda sıcaklığında yükselmek için, kabı bir hamur topuyla bir yere koyun.

Fırını 400 Fahrenheit’e kadar önceden ısıtın.

16 oz ekleyin. domates sosu, 1 çay kaşığı. tuz, 1 çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı. sarımsak tuzu, 6 çorba kaşığı. İtalyan baharat ve 1/3 fincan Parmesan peyniri bir kapta. Karıştırma kaşığı sos iyice karıştırılır.

Hamur topunu kasenin içinden çıkarın ve hamurun dış kısmını olabildiğince fazla emmek için unla kaplayın. Gevşek, emilmemiş unu hamur topundan parmaklarınızla silin. Unu un üzerine tezgahın üzerine koyun ve topu ellerinizle düzleştirerek tüm hava ceplerini hamurdan itin. Hamurun düzleştirilmesi sırasında kabuğun hamur kenarları etrafında 1/2-inç dokunulmamış bir alan bırakılır.

Kabuk kenarının içindeki düzleştirilmiş bölgeyi sıkarak hamuru seçin. Hamurun alt kenarını tezgahın üzerine dayayacak şekilde tutun ve parmağınızı bir seferinde birkaç santimlik kabuğun iç kenarları çevresinde hareket ettirerek hamuru döndürün. Bu, hamurun ağırlığının kendisini uzatmasına neden olacaktır. Hamuru tüm pizza tepsisini kaplayacak kadar uzatmaya devam edin. Hamuru tencereye koyun ve parmaklarınızla hamurdaki kırışmaları yumuşak bir şekilde pürüzsüz hale getirin.

Sos karışımını karıştırma kaşığı hamurun üzerine eşit bir şekilde yayın, 1/2 inçlik kabuk alanını sos bırakmayın. Peynirinizi elinizle sosun üzerine eşit bir şekilde serpin. İsterseniz, pepperoni, jambon, soğan veya ananas gibi ilave soslar ekleyin.

Peyniri eritene ve kabuk kahverengi, yaklaşık 10-15 dakika fırında pişirme süresi boyunca yarım porsiyon 180 derece çevirerek orta fırın rafında pizza fırında pişirin.

Pili fırından çıkarın ve pili kesmeden önce bir dakika dinlendirin.