pityriasis’in aşamaları rosea

Cilt hastalıklarında pityriasis rosea’nın evrelerini bilmek, bu durumu teşhis etmeye çalışan herhangi bir bakıcı için önemlidir. Bir hasta olarak, belirtilerin ve ilerlemenin aşamalardan haberdar olmak, hastalığın seyrinde ne kadar ilerlediğinizin farkına varmanıza yardımcı olacaktır. Hastalık birkaç farklı aşamadan geçtiği için yarısı tıbbi yardım isteyecek kadar endişe verici değildir; insanlar genellikle tanı almadan önce yarı yolundadır.

Pitriyazis rosea’nın en erken belirtisi küçük böcek ısırıkları gibi görünen küçük bir darbe kümesidir. Bunlar, hastalığın karakteristik olduğu birçok noktanın ilkine dönüşür. Bununla birlikte, daha sonraki noktalar bu küçük darbelerle başlamaz. Sadece şeyleri karıştırmak için, bu lekeler böcek ısırıklarıyla aynı şekilde kaşıntı gösterebilir. Çoğu kişi bu aşamada bir doktor ziyaret etmez, çünkü sadece bir kaç böcek sokması olduğunu düşünüyorlar. Hatta profesyonel bir dermatolog muhtemelen pitriyazis rozea gibi bu darbeye teşhis koyamaz.

“Ana nokta” olarak da adlandırılan pitriyazis rosea’nın ilk kesinleştirilmiş göstergesi, iki haftalık bir sürede kenarlarında kabuklu görünebilecek kırmızı bir noktadır. Bu noktanın özellikle grafiksel bir tarifi, orijinal “böcek ısırıkları” nın kaynatıldığı ve kırmızı, tahriş olmuş cildin pullu bir örneğini oluşturmasıdır. Bazıları bu noktada tıbbi müdahale isterken bazıları egzama veya başka bir cilt tahrişi olarak kabul eder ve evde kortizon kremleri veya mantar önleyici merhemlerle evde tedavi etmeye çalışır. Pityriasis rosea’ya aşina olan bir dermatolog bu noktada lekeyi teşhis edebilir.

İlk nokta geliştikten sonra gövde boyunca, bazen de kollar ve bacaklarda daha fazla form oluşmaya devam edecektir. Pityriasis rosea nadiren avuç içi veya yüz veya ayaklarda görülür. Bazı araştırmacılar, pitriyazis rosea’sının bu vücut kısımlarını kırpıştırdığının güneş ışığına maruz kaldıklarını ve aslında güneş terapisinin bazı hastalar için etkili olduğunu düşünüyor. Bu noktada, pitriyazisin% 90’ı hastalarda tıbbi yardım istemektedir.

Birçok insanı dermatologa yönlendiren ani ve hızlı lekelerin başlangıcıdır. Neyse ki pitriyazis rosea bulaşıcı değildir. Ne yazık ki, onu tedavi etmek için gerçekten bir şey yok, sadece “kendi yolunu çalıştırmak” zorunda. Hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hijyen başarısızlığı olmadığını anlamak birçok insanın baş etmesine yardımcı oluyor. Noktaların yüzlerinde veya ellerinde olmasının muhtemel olmadığını bilmek de rahatlatıcıdır.

Noktalar “olgunlaştıkça” kaşıntılı olurlar. Isıya maruz kalmak kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir. Vücudun sıcaklığını, çok sıcak havayı ve hatta sıcak bir duşu yükselten herhangi bir fiziksel aktivite lekeleri daha çekici hale getirebilir. Kaşıntıdan kurtulmak için serin bir duş veya serin bir sıkıştırma cildin yakınındaki sıcaklığı düşürebilir.

Kas ağrıları ve ağrıları bazı hastalar için pityriazis rozea’nın sonraki evrelerinde yer alır. Bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin hepsi kas ağrıları ve ağrıları ile sonuçlanır, ancak birçok insan bunu yapar ve bazen çirkin noktaların yolda olduğunu bilmek bir rahatlıktır. Açıklaştırmaya ve solmaya başlıyorlar.

Bir güneş yanığı gibi, pitriyazis rozea lekelerini kaplayan cilt soyulur ve deriyi çevreleyen deriden biraz daha hassas ve muhtemelen daha soluk renkte hissettirir.