otlar için en iyi saksı toprağı

Kaplardaki bitkiler büyüyen, hem nemi hem de besin maddelerini tutan gevşek, iyi drene edilmiş bir toprak gerektirir. Bitkiler genellikle zayıf topraklara toleranslı olmasına rağmen, bitkileri saksılamak için toprağın konteyner yetiştirme standart kurallarına uyması gerekir.

Turba yosunu, çok amaçlı saksı dökme toprakları veya bahçe tınlıyken eşit miktarda kısım karıştırın ve nemi koruyan ve iyi drene eden hafif bir toprak oluşturmak için perlit kullanın. Kaplarda yetiştirilen Purdue Üniversitesi Eklentisi otlarına göre, toprakta yetiştirilenlerden daha fazla su gerektirir, bu da su tutma özelliğini saksı sıkma ortamının önemli bir yönüdür.

Hafif bir toprak, saksı otlarını veya sepetleri asmayı kolaylaştırır ve genç kökler için yeterli havalandırma sağlar. Düz saksı toprağı veya bahçe tınlılığı kolaylıkla kompakttır ve kaplar ve sepetler için çok yoğundur.

Otlar, topraklarda havalandırmayı sağlayan, nemi koruyan ve fazla suyun çabucak uzaklaşmasını sağlayan toprağın içinde gelişirler. Kökler büyüyen bitkiye besin sağlamak için neme ihtiyaç duysa da, toprağın içindeki aşırı nem oksijeni bozar ve hastalığı teşvik edebilir.

Otlar, tam güneş altında yetersiz topraklara yetiştirildiğinde en yoğun tadı ve kokuyu geliştirir. Aşırı gübre, arzu ettiğiniz karakteristik lezzeti veya kokuyu engelleyebilir. Gübreleme, Purdue Üniversitesi Yayımında belirtildiği gibi, gübreleme gerekli değildir.