nar suyu yararları

Nar suyu damak zevkinize şüphe götürmez tatlı ve ekşi bir lezzetle dolaşmaktadır. Bununla birlikte, meyveye olan ilginin muhtemelen tadı yerine sağlık yararlarına atfedilmesi. Narın anti-kanser, antienflamatuvar, kalp ve menopoz yararları diyetinize katkıda bulunmaya değer. Sağlık ikramiyeleri için nar suyu seçerken, yüzde 100 nar olan ve diğer meyve sularıyla seyreltilmemiş bir ürün bulmaya dikkat edin. Hatta bazı taze narları kapmayı ve kendi el yapmayı düşünebilirsiniz. Sağlığınıza yapacağı katkı buna değer olabilir.

Yüksek kan basıncı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre ölümlerin önde gelen nedenleri olan arterlerin ve kalp hastalığının sertleşmesine katkıda bulunur. “Nutrition Reviews” Ocak 2009 sayısında yayınlanan bir rapora göre, nar suyu içmek kan basıncınızı ve kalp rahatsızlığı riskinizi düşürebilir. İncelemenin yazarları, nar suyunun kan basıncını düşürdüğünü, arterlerin sertleşmesini önlediğini ve iltihaplanmayı azalttığını tespit etti. Kalbin sağlıklı bir diyetin parçası olmasını önerirler.

“Gelişmiş Biyomedikal Araştırmalar” Mart 2014 sayısında yayınlanan bir makaleye göre, nar suyu vücudunuzu çeşitli kanser türlerinden koruyabilir. Kolon, meme, prostat ve akciğer kanseri hücreleri, kanser hücrelerinin yayılmasını durdurduğu ve kanser hücresi ölümünü başlattığı bildirilen nar meyvesine olumlu yanıt verdi. Şubat 2015 tarihli “Prostat” sayısında yapılan bir araştırma, nar suyu anti kanser özelliklerinden sorumlu olabilecek ellagik asit olarak adlandırılan yüksek seviyeli bir antioksidan içerdiğini kaydetti.

“Advanced Biomedical Research” de yayınlanan çalışmaya göre, nar suyunda bulunan iki ana antioksidan bileşen olan Ellagitanninler ve elagic asit’in anti-inflamatuar özelliklerinden sorumlu olduğu bildirildi. Araştırmacılar, nar suyunun hem romatoid hem de osteoartiritin başlangıç ​​ve şiddetini azaltabileceğini buldu. Bu bileşikler ayrıca, “Etnofarmakoloji Dergisi” nin Aralık 2013 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre bağırsak yolundaki iltihaplanmayı azaltarak bağırsaktaki iltihaplanma ile ilişkili rahatsızlık ve ülseratif kolit tedavisine yardımcı oluyor.

Nar suyu ayrıca MedlinePlus.com’a göre ilaçlarla etkileşime girebilir. Varfarin, kolesterol veya kan basıncı ilaçları gibi kan tinerlerini kullanıyorsanız, nar suyunu tüketmeden önce doktorunuza veya eczacınıza danışın; çünkü ilacınızın nasıl çalıştığına müdahale edebilir.