medya taslağının avantajları ve dezavantajları

Bugün taslak hazırlama, 10 yıl öncesine göre çok daha farklı. Başlangıçta, taslak hazırlama, paralel bir cetvel ve taslak üçgen dizisi ile elle yapıldı. Bilgisayarların şafağı ile taslak hazırlama yazılımı, taslak hazırlama sürecini daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için geliştirildi. Sonuç olarak, taslak hazırlama kişisel tercihlere ve taslak görevlisinin çizimlerini nasıl üretmeyi tercih ettiğine bağlıdır.

Elle hazırlamak, taslak görevlisinin bilgisayarda tıklamadan çok daha kişisel bir his biraraya getirmesini sağlayan, zaman kanıtlanmış bir yöntemdir. Örneğin, bir taslak, çizimler için uygun çizgi ağırlıkları oluşturmak için değişen sertlik farklı ipuçlarıyla rahat olmalı. Genel olarak, elle yapılan çizimler, tasarım amacının ortasında, bilgisayar yazılımına ihtiyaç duymadan tasarımcının başından eline doğrudan bir bağlantıyı temsil eder.

Elle taslak hazırlama tasarımı için temel olsa da, günümüz iş yerinde pratikte daha az pratiktir. Çoğu mühendis ve mimar CAD, bilgisayar destekli taslak hazırlama, çizimleri el çiziminden daha matematiksel olarak sağlayan programlar kullanır. Ayrıca bilgisayar, çizimlerin seri bir şekilde çoğaltılmasına ve çizimlerin hızlı ve verimli bir şekilde düzenlenmesine olanak tanır. Elle çizerken, sunum yapılabilmesi için çizimin tamamını geri getirmelidir. Ayrıca, bir çizimi düzenlemek el ile çizim yaparken silme ve yeniden çizmeyi gerektirir.

Taslak hazırlama yazılımı, tasarımcının fareyi tıklatarak daha hızlı ve hassas bir şekilde taslak hazırlamasını sağlar. Tasarımcı kesin boyutları yazabilir ve bilgisayar bunu daha elle elden daha doğru çizer. Bu, eğrileri, elipsleri veya matematiksel hesaplamayı gerektiren diğer karmaşık şekilleri çizerken en kullanışlıdır. Bilgisayar destekli taslak hazırlamanın diğer bir avantajı, tasarımların bir sonraki seviyeye taşınması için bu programların 3D modelleme programlarıyla bağlantılı olabilmesidir.

Bilgisayar yazılımını kullanarak çizim yapmak da kolaylaşıyor. Birincisi, bilgisayar tasarımları çoğunlukla kısıtlar. Programın tüm fonksiyonları tam olarak bilinmedikçe, tasarımcı program hakkında bildikleriyle sınırlıdır. Bir dezavantaj da tasarım yerine sürükleyip bırakmaktır. Örneğin, kendi mobilyalarını veya mekanik sistemlerini tasarlamak yerine, tasarımcı bu öğeleri bir fare tıklaması ile kolayca içe aktarabilir ve sonuçta çizimdeki karmaşık ayrıntıları bırakabilir.