Köklerde geotropizmin avantajları

Bitkiler hayvanlar gibi mobil olmasa da, bitkiler büyüme hareketi yönlendiren uyarıcılara tepki verirler. Saplar ve yapraklar gibi bitki sürgünleri, ışığa doğru büyür, fototropizm denilen bir işlem. Bitki kökleri, yerçekiminin çekime göre büyümektedir ve bu da yerçekimi olarak bilinir. Geotropizm, yerçekiminin aşağı doğru çekilmesine karşıt olarak büyüdükçe bitki sürgünlerini dik duruşta da yardımcı olur. Kök geotropizmi bir bitkinin canlılığı ve canlılığı için çok avantaj sağlar.

Yerçekimi veya merkezkaç kuvveti varlığı, kök olarak adlandırılan herhangi bir bitki tohumundan çıkan kökün toprağa doğru büyümesini sağlar. Bu, tohumun çimlenmeye uygun yönlendirilmesine ilişkin herhangi bir endişeyi ortadan kaldırır. Açı veya potansiyel “tersine” tohum ekimine bakılmaksızın, geotropizm radikaller ortaya çıkınca aşağıya doğru büyümeye başlar. Açılmakta olan bir tohumun ters çevrilmesi ve radikaller yerçekimi tarafından yönlendirilmiş gibi doğal olarak geriye eğilmeye başlayacaktır. Aşağı doğru büyüyen kökler, gelecekteki bitki büyümesini ve gelişimini sürdürebilmek için toprak nemi ile karşılaşma şansını artırır.

Geotropizm, bitki köklerini aşağıya doğru büyümeye veya sığ üst toprakta yatay olarak büyürse, bazen dallara dikey olarak aşağıya doğru kök gönderir. Bu, dikenli yapraklar ve yapraklar oluştuğunda, yapının ankraj ve bitki bütünlüğünü oluşturur. Fotosentez yapıcı yaprakları güneşe yönlendirecek ve rüzgar ya da yağmurdan bitki çökmesi riskini azaltmak için ankraj gerekiyor. Bütün bitkiler tekil bir kök geliştirmez, bunun yerine kökleri dallandıran elyaflı bir matris oluştururlar. Geotropizm, bu kökleri rasgele yukarı doğru büyümek ve toprak yüzeyinden çıkıntı yapmaya yönlendirir.

Peyzajlarda yağış meydana gelmediğinde, bitkiler için mevcut olan nem, daha düşük toprak seviyelerindeki nemden veya yeraltısuları kaynaklı sudan gelmektedir. Geotropizmin kökler üzerindeki aşağı doğru büyüyen etkisi, bitki kökü sistemlerinin toprak yüzeyinde çok derine gelişmesini önler ve bitki yüzeyindeki toprak nemi ve mevsim sıcaklıklarındaki dalgalanmalara maruz kalır. Tüm köklerin düz bir şekilde aşağı doğru büyümesi gerekmese de, yer çekimi kökleri, nemi içeren ve toprak yüzeyindeki çevresel koşullardan etkilenmeyen toprak katmanlarına aşağı doğru çekildiğinde kökleri yönlendirir.

Yerçekimi, köklerin aşağıya doğru büyümesine yardımcı olurken, geotropizm de hormonlar gibi çeşitli bitki kimyasallarının konsantrasyonuna ve kullanımına bağlıdır. Auxin, bitki dokularında yerçekimine dayalı olarak dağıtılan bir bitki hormonudur. Oksin, bitki içinde yatay olarak taşınabilir, ancak doku veya hücreler içinde alt taraftaki oksin havuzları olabilir. Auxin ayrıca köklerde daha bol olup, hücre uzamasına ve toprak profili boyunca kök gelişimine yol açar. Kök hücreleri, yapraklı sürgünlerden daha fazla oksin varlığına karşı daha duyarlıdır. Auxin, geotropizm ile birlikte, köklerin toprak yüzeyinden uzakta genel bir aşağı yönde büyümeye teşvik edilmesini sağlar.