karaciğer kanseri son aşamasının belirtileri

Karaciğer, vücudun en büyük iç organıdır. Vücudunuzun sağ tarafında akciğerlerinizin altında ve kaburgalarınızın altında bulunan karaciğer, yağ parçalanması, bazı zararlı maddelerin kandan filtrelenmesi ve kolestrol üretilmesi gibi sayısız hayati fonksiyonları yerine getirir. Karaciğer kanseri, karaciğere genişleyen bir hastalık değil, karaciğerde başlayan bir hastalıktır. Karaciğer kanseri hastalığın daha tehlikeli formlarından biridir çünkü kanser ileri aşamaya gelene kadar pek az semptom vardır.

Amerikan Kanser Derneği, 2009 yılında karaciğer kanserinden 18.000’den fazla Amerikalı’nın öldüğünü ve safra kanalının veya primer karaciğer kanserinin 22.620 yeni vakasının teşhisi bekleniyor. Karaciğer kanseri gelişimi için erkekler kadınlara oranla iki kat fazla.

Karaciğer kanseri gelişiminin ilk aşamalarında nadiren belirtiler gösterir. Erken dönemde küçük olan tümörler rutin fizik muayene ile tespit etmek zordur ve şu anda güvenilir bir tarama testi bulunmamaktadır, ancak alfa-fetoprotein kan testi bazen karaciğer kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser varlığını algılayabilir. Ultrason teknolojisi ayrıca bir tümörün varlığını algılayabilir.

Karaciğer kanserinin ilerleyen aşamalarında neden olduğu semptomların çoğu diğer durumlardan da kaynaklanabilir. Amerikan Kanser Derneği, açıklanamayan kilo kaybı, sürekli tekrarlayan iştah kaybı, ateş, mide bulantısı, sarılık, sağ taraftaki cilt altında belirgin bir kitle, açıklanamayan karın ağrısı veya göbek bölgesinde şişkin şişeler gören hastaları tıbbi bakım almak için teşvik eder.

Karaciğer kanseri ile ilgili tümörler, kandaki yüksek miktarda kalsiyuma neden olabilecek hormonlar salabilir. Bu, mide bulantısı, kabızlık, karışıklık veya genel zayıflık hissi üretebilir. Bu hormonlar düşük kan şekeri ile sonuçlanabilir. Bazı erkekler meme büyümesine veya testislerin küçülmesine maruz kalabilir.

Doktor karaciğer kanserinden şüpheleniyorsa, hasta X-ışınları ve BT taramaları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya ultrasonları içerebilecek bir pil testine tabi tutulabilir. Doktor, kan damarlarındaki kan akışını veya bir laparoskopi eşleştirmek için anjiyogram önerebilir ve bu da iç organlarını daha iyi görebilir.