inşaat için kiracı hakları

Kiracıysanız, ünitenizin veya binanızın mal sahibinin mülkün inşaatını başlatacağı bir durum ortaya çıkabilir. Bu yapı, kalıp kaldırma, yapısal problemleri düzeltme, binanın bölümlerini yeniden borulamak veya yeniden döşemek, potansiyel depremler için yeni çatı kaplaması veya yenileme tesisatı içerebilir. Kiracı olarak inşaat sırasında çeşitli haklara sahipsiniz. Ev sahibiniz, diğer seçeneklerin yanı sıra kira oranınızı düşürmeyi teklif edebilir, ancak geçerli imzalarla birlikte yazılı olarak karşılıklı mutabakat sağlamak önemlidir.

İnşaatınız henüz biriminizde veya binanızda başlamadıysa, ev sahibiniz, çok aylık bir kira sözleşmesinde olup olmadığınıza veya aylık kontratta olduğunuza bakılmaksızın kiralama işleminizden önce sizi dışarı çıkarmaya zorlayamaz. Yasal olarak kiralık mülkünüzden taşınmanızın tek yolu, bir mahkeme ikametinizi feshederse, aksi takdirde ev sahibinin, konutun boşaltılması veya inşaat yapılması durumunda mobilyaların taşınması gibi isteklerini yerine getirmek zorunda kalmazsınız.

Hangi şehirde yaşadığınıza bağlı olarak, ev sahiplerinin sizi geçici olarak taşımasını isteyebilecek belirli koşullarla ilgili bazı kanunlar olabilir. Örneğin, Los Angeles’taki kira kontrollü apartman komplekslerinde yaşayanlar bu koşullar altında. Durum buysa, ev sahibiniz size 60 günlük bir uyarı, geçici konaklamalar, hareketsiz masraflar vermeli ve orijinal evinize geri dönebileceğiniz belirli bir tarihi belirtmelidir. Ev sahibi şehirle birlikte Kiracı Yaşanılabilirlik Planı da hazırlamalıdır.

Bulunduğunuz apartman dairesinde inşaat başlamışsa çekiçler, elektrikli testereler ve tırnak tabancaları gibi aletlerden gelen sürekli gürültü dayanılmaz görünebilir. Bir kiracı olarak, ortak yasalar uyarınca “sessizce eğlenme” hakkına sahipsiniz. Yaşadığınız eyalete veya şehre bağlı olarak, ev sahibi ve inşaat işçilerini gürültü ihlalleri için küçük talep mahkemelerinde dava edebiliyor olabilirsiniz. “Sessiz keyif” sözleşmesinin ihlaline dayalı olarak sözleşmenin ihlali için dava açabilirsiniz.

Bir kiracı olarak, kiralamanızda bazı gereçleri alma hakkına sahipsiniz. Bunlar arasında akan su, işleyen elektrik hatları ve nefes aldığınızda sağlığınıza zarar verebilecek herhangi bir kalıp yok. Evinizde inşaat başlamışsa ve suya erişiminizi kesmek gibi yaşanabilirliğinizi ortadan kaldıran koşullarla sonuçlanırsa, küçük iddialarda dava açma hakkı, koşullarınıza bağlı olarak sözleşme, rahatsızlık ve muhtemelen diğer ihlallere aykırı davranıyor.