güneydeki tam gölge için en iyi ot

Amerikan manzara klasik stereotip gür, mükemmel manikür, halı gibi çim geniş bir alanı içerir. Mülk sahipleri, iklim, toprak ya da ev sahibinin yetenekleri ne olursa olsun, pitoresk çim yuvasını istiyor. Çim yeşillikleri büyümek ve en iyi şekilde bakmak için bol miktarda güneş ışığı ve yeterli toprak beslemesine ihtiyaç duyar. Kalın bir çim için dört saatten az direkt güneş ışığına ihtiyaç duyulmaz; aksi takdirde çim bitkileri bacakları pürüzlü ve seyrekleşir, çok çıplak toprak ortaya çıkarır ve zararlılara ve hastalıklara duyarlılığı artar. Tam gölgede kullanılacak “en iyi ot” hiçbir Amerikan Güney’sinin ılıman ikliminde bile var değildir.

Güneydeki yazlar çok uzun ve sıcak olduğu için çimlerin çoğu sıcak mevsimlik çim türüdür. Soğuk mevsim çimleri, kışın çimlere geçici mevsimsel yeşil renk sağlamak için sonbaharda tohumlanır, bu arada ana sıcak-mevsim çim kahverengi ve hareketsizdir. Güney’de yaygın olarak yetişen sıcak mevsimlik çim otlarının St. Augustine çimleri, en çok gölgede hoşgörülüdür ve onu zoysia izler. Çeyrek, bufalo, Bermuda, bükülmüş ve halı otları gölgeli siteler için uygun değildir.

Bir peyzajı tam gölge olarak tanımlamak, doğrudan güneş ışınlarının siteye ulaşmadığına işaret eder. Dolaylı ışık ile parlak bir şekilde aydınlanabilir ve yine de bazı bitki büyümesine izin verebilir. Bir binanın kuzey tarafı ya da geniş ve yoğun bir kanopi ağacın altında tam gölge oluşturur. Augustine çimlerinin en gölgelere bile toleranslı olmamasına rağmen hala tam gölgede titremeye devam edecektir. Çimen otlarının güneş ışığına ihtiyacı vardır. Dolaylı ışığın en parlak olduğu veya kısa dalgalı güneş ışınlarının ağaç dalları boyunca nüfuz ettiği alanlarda çim daha dolgun ve daha sağlıklı görünecektir. Gölge, nemli topraklar ve daha yüksek nem yaratır; düşük ışık koşullarında yoksullaşan çimlerde daha fazla hastalık nedeni.

Güney bahçesinde tam gölge alanlarında kullanılacak iyi çimler yok. Yeni çim biçebilirsiniz ve gölgeli bir yerde birkaç hafta için iyi görünecektir, ancak hızla solacak, canlılığını kaybedecek ve mantar hastalıklarına sahip ciddi şiddetli çarpışmalar yaşayacaksınız. Tam gölge alanlarda bir yer örtüsü olan çim yerine, bir alternatif kullanın. 3 ila 4 inçlik bir kabuk malç tabakası yabani otları önler ve bozulma olmadan yürüyebilir. Bitki örtüsünü tercih ediyorsanız, gölge düşkünü, az yetişen bir bitki topluca kullanın. Yer örtücüsü bitkiler, çimlerin yanı sıra ayak trafiğini de tolere etmez, bu nedenle mülkünüzün kullanım ihtiyaçlarına en iyi uyan bir yer örtüsü seçin.

Bahçenin tam gölge alanlarında çim yerine, bitki yetiştirme alternatifleri. Cüce mondo otu, dikondra, İrlandalı yosun, menekşe, sarmaşık, çalılık otu ve pachysandra en parlak bölgelerde bir halı oluşturmak üzere ekilebilir. Çok yıllık bitki örtüsü, küçük eğreltiotlar, hosta, köpük çiçeği ve heuchera’nın karışımı gibi görsel efektler için tarlalarda yetişebilir. Yayılan, düşük ışık toleranslı çalılar, çimlerin çakılacağı gölgede yetiştirilebilir. Subtropikal bölgelerde bromeliads’i deneyin. Avlunuzun tam gölge alanlarında en iyi bitkiler veya tasarım seçenekleri için bölgesel olarak özel öneriler için yerel kooperatif uzantı ofisiyle görüşün.