fasulye bitkisinin çimlenmesinin aşamaları 1 ile 21 gün arasında

Bir fasulye çimlenme zaman çizelgesi fasulye türüne ve verilen büyüme koşullarına bağlıdır. Birincisi, tohum katmanı çatlayır ve yumuşatır, birincil kökün toprağa tutunmasına ve tohumun ortaya çıkmasına izin verir. Daha sonra, kök kemerler, böylece tohum kafası hala yere eğilir, ancak gövde ışığa maruz kalır. Sonunda gövde düzleşir ve tohum olgunlaşan bir bitki haline gelir.

Bir haftalık süre içinde, belirlenmemiş yaşta depolanan tohumların çimlendiğini anlayabilirsiniz. Washington State Üniversitesi’nde bahçıvanlar, nemli bir kağıt havlu üzerine 10 tohum yerleştirilmesini önermektedir. Kağıt havluyu bir plastik torba içine sızdırın ve rahatsız edilmeden, oda sıcaklığında yedi gün bırakın. Tohumların yarısından azı çimlendiğinde, tohum ekmeyin.

Yumuşak fasulye, bakla fasulye, balmumu fasulye ve koşucu fasulye gibi yaygın açık bahçe fasulyesi – ve bir edamame (özel soya fasulyesi) ve haricot vert, Fransız bir çalı fasüvi gibi nadir fasulye ekimden önce ıslatılmaz. Tohumu, bahçe dikiminden önce yumuşatmak tohumun hastalığa maruz kalmasını sağlar. Tohumun doğal olarak yumuşamasına izin vermek, kavanoz filizlenmesinden daha fazla zaman alır. Çoğu fasulye, toprak sıcak (60 derece Fahrenheit veya daha fazla) ve sulanırsa ekimden yedi – 14 gün içinde filizlenmeye başlanır.

Fasulye bitkilerinin genellikle büyük, kalın kotiledonları veya tohum yaprakları vardır. Bunlar gerçek yapraklar değil, besleyici maddelerle birlikte büyüyen bir bitki sağlarlar. Bir bitki büyüyen gerçek yaprak noktasına gelince, kotiledonlar düşer. Kotiledonların bozunması filizlenmenin ilk günü başlar. Beş gün içinde mung fasulyesi kotiledonlarını tamamen kaybeder. Tohum damla bıraktıktan sonra bitki gövdesi düzleşir. Fasulye bitkisi yetişkinliğe giriyor.

21inci güne kadar, olgunlaşmış bitki çekirdek popolarını oluşturur. Fasulalar 60 ila 75 gün içinde hasat etmeye hazırdır.