fare zehiri yediği kedi semptomları

Kedinizin fare zehri veya zehirli bir kemirgen yediğinden şüpheleniyorsanız, Max veya Smokey – belirti belirtilmemiş olsa bile – bir kerede bir veterinerlik hastanesine gitmeniz gerekir. Rodentisit zehirlenmesi belirtileri birkaç gün veya daha fazla görünmeyebilir. Semptomlar, tedavi ve prognoz, ilgili fare zehirinin türüne bağlıdır.

Zehir, brometalin içeriyorsa, semptomlar yutulduktan sonraki iki ila iki hafta içinde ortaya çıkar. Belirtileri iştah kaybı, tek hareket, arka ekstremite felci, nöbetler ve titreme içerir. Veteriner hekiminiz idrar ve kan testleri yapacak ve kedinin beyin taraması yapacaktır. Tedavi kediyi kusturmaya ve bağırsaklarını boşaltmayı içerir. Veteriner kömürü zehirli nötralizasyon için kullanacak ve nöbetleri veya diğer belirtileri kontrol altına almak için ilaç reçete edecektir. İyileşme, kedinizin yemek istemeyeceği birkaç hafta sürebilir. Reküperasyon esnasında zorla beslenmeye ihtiyaç duyabilir.

Antikoagülan rodentisitler iç kanama yoluyla öldürürler. Belirtilerin ortaya çıkması tüketimden sonra günler sürebilir. Antikoagülan bir rodentisit tarafından zehirlenen kedilerin belirtileri karanlık, katranlı dışkılar, idrar içindeki kan, morarma, burun kanaması, solgun diş etleri ve zayıflıktır. Kedinizi zehir ya da zehirli bir kemirgeyi yiyip yakalayıp yakalamış olursanız, veterineri kusturabilir. Kediler, yuttuktan sonra semptomlar geliştikçe, birkaç haftalık enjekte edilebilir tablet şeklinde K vitaminden oluşurlar. Şiddetli kan kaybı çeken kediler kan naklini gerektirebilir.

D-3 vitamini veya kolkalsiferol, vücudun fosfor ve kalsiyum seviyesinin belirgin şekilde yükselmesine neden olur. Sonuç böbrek yetmezliği, iki ila üç gün içinde gelişiyor. Semptomlar aşırı susuzluk ve idrara çıkma, iştah kaybı ve letarji içerir. Bir anlatı işareti ani bir kokuşudur. Semptomlar belirginleşince, kedi şimdiden ağır hasar gördü ve en iyi ihtimalle progresyon iffy. Tedavi hastaneye kaldırmayı gerektirir ve intravenöz sıvı tedavisi, steroidler ve kalsiyum düzeylerini düşürebilen diğer ilaçlardan oluşur.

Kediniz alüminyum ve çinko fosfor içeren fare zehiri yerse, fosfin gazı mideye salınır. O sıralar karnındaki besin miktarı ne kadar fazla olursa, gaz üretimi de o kadar yüksek olur. Bu tür zehirlenmelerin semptomları kusma, nöbetler ve çöküştür. Şiddetli karaciğer hasarı sıklıkla ortaya çıkar. Veteriner hekiminiz, acil hastaneye gitmeden önce kedinize bir antasit vermenizi tavsiye edebilir. Veterinerlik hastanesine geldiğinde, veteriner hekiminiz kusmaya neden olacak ve kedinin midesini pompalayacaktır. Zehir zehirlenmesinden sonra üretilen herhangi bir kusur gaz içerdiğinden, veteriner muhtemelen kediyi içeri sokmadan önce kendi başına kusmaya davet etmez.