erkek kısırlığının belirtileri

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne (AAFP) göre, kısırlık gibi (kısırlaştırma yetersizliği gibi) erkek fertilitesi ile ilgili sorunlar infertilite durumlarının yaklaşık üçte birine neden olur. Erkek kısırlığının belirtilerinden haberdar olmak, infertilite sorunlarınız için ne zaman tıbbi yardım çağırmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Erkek sterilitesinin en yaygın belirtisi, bir kadının hamile kalması yetersizliğidir. Diğer muhtemel bulgular, düşük cinsel dürtü veya saç büyümesinin azalması, tipik olarak anormal hormon düzeylerinden kaynaklanır.

Erkek sterilite belirtileri iki farklı sterilite sonucunda ortaya çıkabilir: kalıcı sterilite (sperm üretilememesi ile karakterizedir) ve geçici sterilite (yeterli miktarda sperm üretmek için geçici olarak başarısızlık).

Erkek sterilitesinin belirtileri, iktidarsızlık (ereksiyon başarısızlığı), çevresel sorunlar (radyasyon veya kimyasal maruz kalma gibi), sperm usulsüzlüğü ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir.

Erkek sterilitesi semptomlarınız varsa, genellikle semen analizi ve muhtemelen ek test içeren testler hakkında doktorunuzla konuşun. Bir laboratuarda gerçekleştirilen bir semen analizi, semeninizi, fiziksel özelliklerine, örneğinizdeki şekli, yapı, hareket ve sperm sayısını kontrol eder.

Steril teşhisi konduğunuzda, sterilizasyon nedeninize bağlı olarak tedavi çeşitlilik gösterir. Kalıcı olarak steril iseniz, evlat edinme veya verici sperm kullanımı çocuklarınız için tek seçeneksiniz ancak Mayo Clinic’e göre geçici sterilite (infertilite) için olası tedavi seçenekleri arasında ameliyat, ilaç, hormon tedavisi ve döllenme yardımı bulunmaktadır in vitro fertilizasyon (IVF) olarak.

Birçok erkek sterilitesi önlenemez olsa da, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, erkek sterilitesi semptomları yaşama şansınızı azaltabilir. Alınması gereken önemli önleyici adımlar arasında, yasa dışı uyuşturucu kullanmamak veya sigara içmekten kaçınmak ve aşırı sıcak maruziyetinden kaçınarak sperm üretiminizi azaltabilir.