en iyi soğuk yara tedavisi

Dudaklarınızın yakınında veya üstünde sıcak, kırmızı, çarpma hissettiğinizde, muhtemelen soğukkanlı bir ağrınız olabilir. Yara izleri, herpes virüsü ailesinden kaynaklanır. Siz virüs bulaştıktan sonra yeteneklerinizi yaşamaya devam edebilirsiniz. Üzücü yaralar iyileşmek için 10 ila 14 gün sürer. Anında yaraları iyileştirecek hiçbir ilaç yoktur ancak acıyı hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için bazı ilaçlar vardır.

Gün boyunca birkaç saatte bir ortaya çıkan bir boğaza karşı 10-15 dakika boyunca bir parça buz tutun. Onu erken bırakmak virüsün metabolizmasını azaltır ve ilerlemesini yavaşlatır. Bölgenin tekrar boğulup ağrıldığını hissederseniz, buzu birkaç saatte bir 10 ila 15 dakika arasında tekrar uygulayın.

Açık bir soğuk yara tedavisi için sıcak bir çay poşeti uygulayın. Earl Grey gibi sıcak, nemli bir siyah çaydaki tannik asit şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

General Nutrition Corporation, Indiana Tıp Fakültesi ve UCSB Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden araştırmacılar, elma ve mango gibi bileşik lizinden zengin gıdaların tüketilmesinin soğuk ağrılı salgınların şiddetini azaltmada önemli bir etkisi olduğunu buldu.

Iowa Üniversitesi’nden Dr. Patricia Winokur’a göre, reçeteli ilaç olan asiklovir, salgın sayısını azaltabilir ve soğuk yara yollarını kısaltabilir. Aspirin veya asetaminofen soğuk yara ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.