en iyi kalıp öldürme ürünleri

Küf sporları çevremizdeki her yerde, hem içeride hem de dışarıda. Küf, sporlar nemli kalan alanlara geldiğinde evlerimizin içinde büyümeye başlayabilir. Ev sahipleri evlerinde yetiştirdikleri herhangi bir kalıp temizlemelidir çünkü kalıp maruziyeti alerjik reaksiyonlar gibi ciddi sağlık etkileri ile bağlantılıdır. Hastalık Kontrol Merkezi, kalıpları öldürmenin en iyi yolu ve hangi ürünlerin kalıp sporlarını hızlı ve verimli bir şekilde kaldıracağına ilişkin kılavuzlar sağlar.

Kalıp tehlikelidir ve evinizin içinde büyüyorsa temizlenmeli ve çıkarılmalıdır. Kalıp testi genellikle tavsiye edilmez çünkü Çevresel Koruma Ajansı, toksisitesinden bağımsız olarak her türlü kalıbın çıkarılması gerektiğini belirtir. Kalıp temizlemeye hazırlanırken, hava dolaşımını artırmak için bir pencere açın ve solunum rahatsızlıkları veya alerjisi olan kimselerin çalışma alanında kalmasına izin vermeyin. Kalıbın çıkarılması genellikle küf sporlarının havaya çıkmasına neden olur ve astım semptomlarını daha da kötüleştirir. Kauçuk eldiven, uzun pantolon ve uzun kollu gömlek giyerek cildin kalıba maruz kalmasını azaltın. Kalıp temizlenirken Gözlük gözlerinizi korur.

IFAS Uzantısı Florida Üniversitesi’ne göre, kalıp birçok yüzeyden deterjan ve su kombinasyonu ile uzaklaştırılabilir. Çamaşır deterjanı veya sıvı bulaşık sabunu su ile birleştirin ve bir kovaya koyun. Küf sporlarının havada kalmasını önlemek için temizlenecek alana su ile hafifçe püskürtün. Küfün deterjan solüsyonu ve fırçalı bir fırça ile ovun ve kalıp yeniden oluşmasını önlemek için bittiğinde iyice kurutun.

Küf oluşumu ağır olduğunda, Hastalık Kontrol Merkezi, bölgeyi klorlu ağartıcıyla temizlemeyi önerir. 1 bardak klorlu ağartıcıyı 1 galon su ile birleştirin. Kalıp ile kaplanan ürünü bu çözelti ile yıkayın veya kalıba yerleştirin ve bir fırça ile fırçalayın. Kalıp bittiğinde alanı veya malzemeyi temiz suyla iyice durulayın. Kalıp yenilenmesini önlemek için alanı veya maddeyi tamamen kurutun.

Klorlu çamaşır suyu yüzeylerdeki kalıp büyümesini engellerken, yanlış kullanıldığında tehlikeli olabilir. Asla klorlu çamaşır suyu asit veya amonyak gibi başka ürünlerle birleştirilmemelidir, zehirli dumanlar oluşturabilir. Güvenlik nedeniyle, klorlu çamaşır suyu sadece su ile karıştırılmalıdır. Halı gibi gözenekli materyal kalıp çıkarılmasını gerektiriyorsa, çıkarın ve değiştirin. 48 saat veya daha fazla ıslak kalmış gözenekli materyal kalıp ile ilgili komplikasyonları önlemek için çıkarılmalı ve değiştirilmelidir.