en iyi ev yapımı düşük karbonhidratlı yüksek proteinli sallar

Protein titreşimleri, diyet ve fitness alanında önemli bir üründür. Sarsıntılar, sahip oldukları kasları inşa etmeye çalışan bireyler tarafından veya yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı kilo kaybı diyetinin bir parçası olan dieters tarafından kullanılır. Tozlar ve ön sarsıntılar uygun olsa da, pahalı olabilirler. Ev yapımı alternatifler üreterek, fiyatın yakınında değil de aynı avantajları elde edebilirsiniz. Vücudunuzu ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için doğal gıdalarla ev yapımı protein salmaları yapabilirsiniz.

Bir yumurta beyazı protein sallamak faydalıdır, çünkü düşük-kalorili, düşük karbonhidratlı bir protein sarsmasına alternatif bir alternatiftir. Kullanılan yumurta miktarına bağlı olarak, bu protein salınımları yaklaşık 25 g protein taşır. Bununla birlikte, salmonella’nın çiğ yumurta akılarda bulunabileceğini ve bulantı, kusma, diyare ve baş ağrılarına neden olabileceğini unutmayın. Pastörize yumurta kullanımı salmonella önlemenize yardımcı olabilir.

Bir fincan sıvı yumurta akıları, 1/2 su bardağı portakal suyu ve 1/2 su bardağı ananas suyu karıştırıcıya karıştırın. Yüzde 100 saf ananas suyu ve taze sıkılmış portakal suyu kullanarak bu tarifte karbonhidrat miktarını azaltabilirsiniz. Sıvı pürüzsüz olana kadar bu maddelerin hepsini karıştırın. Artık sağlıklı, düşük karbonhidratlı bir protein salladı.

1 fincan yumurta akı, 1/4 fincan sıvı fındık kahvesi ve 1 yemek kaşığı kahve. Nutella’nın lezzetli bir protein sallayabilir. İçecekteki karbonhidrat miktarını azaltmak için şekersiz bir fındık kremi kullandığınızdan emin olun. Tamamen kombine edilinceye kadar yumurta beyazı ve kremayı karıştırarak başlayın. Nutella’yı ekleyin ve içerik maddeler tamamen karışana kadar karıştırın. Bir bardağa dökün ve içmeye hazırdır.

Bir banana, 1/4 su bardağı portakal suyu, 3/4 fincan yağsız süt ve 1 fincan en sevdiğiniz yağsız yoğurt tadı kullanın. Meyve suyu, süt ve muzu karıştırıcıya yerleştirin ve pürüzsüz bir sıvı oluşana kadar karıştırın. Bir bardak içine dökün ve yoğurt karıştırın. İçki yoğun bir sallama dönüştüğünde, servis yapılmaya hazırdır.