el sanatlarında vellum yerine geçer

Vellum, yazma, basma veya boyama için hazırlanmış hayvan derisidir. Cilt temizlik, ağartma, bir çerçeveye gerilerek ve bir bıçakla kazınarak hazırlanır. Vellum, güzelliği ve dayanıklılığı nedeniyle binlerce yıldır kullanılmıştır. Bin yıllar öncesinden gelen vellum belgeleri bugün hala varlığını sürdürüyor. Vellum yapımında katlanılan masraf ve emek nedeniyle, çok pahalıdır, bu nedenle insanlar genellikle vellumun kalitesine sahip vellum yerine geçecek ürünleri ararlar.

Pergamenata kağıdı vellumdan daha ucuzdur, ancak vellum gibi çok işe yarar. Üzerinde yazarken hata yaparsanız, mürekkebi uzaklaştırabilir ve tekrar yeni gibi yapmak için sakız zımparası ile tozunu toplayabilirsiniz. Pergamenata kağıdı, doğal ve beyaz olmak üzere iki renkte gelir ve sıcak, benekli bir görünümü vardır. Ayrıca iki farklı ağırlıkta.

İz bırakma kağıdı, izlemede genellikle kullanılan yarı saydam bir kağıttır. Lazer baskı, mürekkep püskürtmeli baskı ve çeşitli sanat baskıları için uygundur. Kalemi de iyi kabul eder, bu yüzden çizim için kullanılır. İz bırakan kâğıt farklı kaplamalarda ve farklı ağırlıklarda gelir. Kartları yapmak veya bir karalama defteri sayfasına ince bir katman eklemek için iyi çalışıyor.

Geleneksel olarak vellum kullanan zanaat projeleri için, alüminyum tabakalar işi yapabilir ve önemli aşınma ve yıpranma ile karşı karşıya kalabilir. Alüminyum levhalar farklı kalınlıklarda olur, bu nedenle zanaatınıza bağlı olarak türünü seçebilirsiniz. Onları yaprak, folyo ve kareler halinde satın alabilirsiniz. Alüminyum tabakaları keserken, çalışma yüzeyinizde keskin bir zanaat bıçağı ve kendi kendini yenileyen bir hasır kullanın.

Aynı zamanda parşömen kağıdı olarak da bilinir yapışmaz fırın kağıdı zanaat projeleri için vellum yerine kullanılabilir. Kağıt izi kadar şeffaf değildir, ancak mumumsu bir yüzeyi vardır ve bu da oldukça dayanıklıdır. Normal zanaat makası ile kesmek kolaydır ve makaralar halinde gelir; bu nedenle çok uzun bir kesime ihtiyacınız varsa, daha fazla kağıt çıkartabilirsiniz.