effexor dozlarının eksik olduğu belirtileri

Bazı ilaçların aksine, Effexor, ilacın doktorunuz tarafından reçete edilen dozaj miktarına dikkat etmenizi gerektiren bir ilaçtır. Bu uyuşturucu üreticisi Wyeth Pharmaceuticals, uyuşturucu veya uyarıcı gibi alışkanlığın oluşmadığını vurgulasa da, bazı insanlarda “kesilme sendromu” olarak adlandırılan şeyin başlatılması için fazla bir şey yapmaz. Bu nedenle doktorlar, ilacın reçetelendiği gibi alınması gerektiğini ve yalnızca sıkı gözetim altında uyuşturucuyu gidermekte ve rehberliklerini kullanmalarını vurgulamaktadır.

Resmi Effexor web sitesinde, birkaç doz kadar özledimseniz, bırakma belirtilerinin oluşabileceğini bildirir. Avustralya ve Yeni Zelanda Psikiyatri Dergisi bir adım daha ileri giderek, bazı hastaların bu yan etkileri tek bir dozda kaçırdığını bildirmiştir. Bu semptomlar, ilacın çok azını aldığınızda da ortaya çıkabilir.

Kesilme belirtileri çeşitlidir. Şeylerin fiziksel tarafında, çok fazla sallanmaya veya terlemeye başlayabilirsiniz. Amerikan Psikiyatri Dergisi’ne göre, baş ağrısı, mide bulantısı ve yoğunlaşmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Bir başka rahatsız edici belirti, kan basıncındaki değişiklikleri içerir ve genellikle yüksek kan basıncı rakamlarına neden olur.

Effexor dozunu kaçırma ile ilişkili belirtiler fiziksel ile sınırlı değildir. Sinirli hissedebilir ve orada bulunmayan şeyleri görmeye veya duymaya başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, ilacın tedavi edilmesi gereken anksiyete ve depresyon sorunları gerçekten de kötüleşebilir. Journal of Clinical Psychopharmacology’ye göre, özellikle sinir bozucu, ancak nispeten ortak olan kesilme belirtisi beyin zaplarıdır. Bu “zaplar” tıpkı söyledikleri gibi — başınızda yayılan elektrik çarpmalarının beyninizdeki hissi.

American Journal of Psychiatry’ye göre, kesilme semptomlarının neden bu kadar hızlı gerçekleştiği ve ilacın kısa yarılanma ömrü nedeniyledir. Paroksetin gibi Effexor sınıfını paylaşan diğer ilaçlar da kısaltılmış yarılanma ömürleri nedeniyle kısa süre için durdurulursa kesilme semptomlarına katkıda bulunurlar.

Wyeth Pharmaceuticals’a göre, bir dozu özledimmez, bir sonraki düzenli zamanında tekrar alın. Örneğin, bir seferde iki doz alarak asla “telafi etmeye” çalışmayın. Bu tehlikeli olabilir. Eğer aşırı doz aldıysanız kendinizi bir sürü diğer yan etki riski altına sokabilirsiniz. İlacı tekrar almaya başlar başlamaz, bir veya iki doz eksikliği ile bağlantılı fiziksel ve zihinsel değişiklikler hafifletilmelidir.