cilt kanseri belirtileri ellerde

Deri kanseri oldukça yaygındır ve vücudun hemen her bölgesini etkileyebilir. Özellikle güneşe maruz kalan alanlarda görünme yeteneğine sahip olsa da, bu alanlarla sınırlı değildir. Eller özellikle birçok cilt kanseri türlerine tabidir. Doğru tıbbi müdahaleyi derhal aramak için, farklı cilt kanseri türlerinin kendilerini nasıl belirti gösterdiğini anlamak önemlidir.

Melanom, cilt kanseri tiplerinin en şiddetlidir ve vücuda hızla yayılmasıyla ünlüdür. Zaten sahip olduğunuz bir köteyi kanserli bir köpeğe dönüştürebilir veya kendi başına gelişebilir. Genel belirtiler, şekil, boyut veya renkte bir noktada değişen bir köstebek, kanayan bir köstür, sınırında mavi, siyah, beyaz veya kırmızı lekeler veya avucunuzda görünen koyu bir lezyona sahip bir lezyon içerir.

Cilt kanseri bazal hücreli karsinom şeklinde de olabilir. Bu tip çok yaygın ve tedavisi oldukça kolaydır. Genellikle yayılmaz. En yaygın biçimi düz lezyon veya mum benzeri bir yumrudur. Her iki durumda da, bu kanserler kolayca çıkarılır ve çoğu zaman tekrar ortaya çıkmaz.

Sebze bezi karsinoması cilt kanserinin başka bir türüdür. Çok agresiftir ve yağ bezlerinde kökleşir, oradaki organlar da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine hızla yayılır. Renksiz nodüller bu cilt kanseri türünün en sık rastlanan semptomudur ve vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.

Nadir bir cilt kanseri türü merkel hücre karsinoması olarak adlandırılır. Bu tip saç foliküllerinde kök salmış çok parlak nodüller olarak ortaya çıkar. Bu nodüller genellikle pembe, mavi veya kırmızıdır ve iki inç kadar büyük olabilir. Hızlı bir şekilde yayılır ve hızlı teşhis ve tedavi hayati önem taşır.

Deri kanseri başka bir türü ise skuamöz hücreli karsinomdur. Bu tip, kırmızı renkte veya düz, pul pul lezyonlu, çok sağlam bir nodül olarak ortaya çıkar. Bazal hücreli karsinomadan biraz daha kolay yayılırken, tedavi edilmesi ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasının önlenmesi oldukça kolaydır.

Kaposi sarkomu, cildin kan damarlarında aslında başlayan cilt kanserinin nadir bir türüdür. Bu morumsu bölgeler, cilt üzerinde veya hatta mukus membranlarında gelişmesine neden olur. Genellikle bastırılmış bağışıklık sistemine sahip insanlarda görülür ve tedavisi zor olabilir.