çelik vs ahşap başlıkları

Başlık, kirişlerin, saplamaların ve kirişlerin uçlarını kesen ve destekleyen yatay bir kiriştir. Kapılar, pencereler ve duvar açıklıkları üzerine yerleştirilmiş başlıklar, ağırlıkları paralel kirişlere, saplamalara veya kirişlere aktararak yükleri dağıtmaya yardımcı olur. Başlıklar, çelik veya ahşap gibi güçlü ve sert malzemelerden üretilmiştir.

Başlıkları yapmak için Sawn 2×8 veya 2×10 kereste yaygın olarak kullanılır. Konut yüklerinin çoğunu destekleyecek kadar güçlüdür, pencere kenarlarını eşit bir yükseklikte tutar ve çelik veya lamine veneerlerden daha az maliyetlidir. Bununla birlikte, biçilmiş kereste küçük pencere başlıkları için iyi bir seçim olsa da, lamine kaplama kereste veya çelik kadar güçlü değildir. Massachusetts Üniversitesi İnşaat ve İnşaat Teknolojisi Programı Paul Fisette’e göre kereste biçimi de tasarım seçeneklerini sınırlıyor.

Lamine kaplama kereste (LVL) ve paralel kereste kerestesi (PSL), ahşap kaplamalarla üretilen ürünlerdir. Bu alternatif keresteler sawn ahşaptan daha güçlüdür ve konut veya ticari yapıda kullanılabilir. Lamine edilmiş kaplama, neredeyse tamamen bükülme ve yarılma ihtimali bulunmamaktadır ve genellikle hafif çelik kirişlerin veya açık çelik kirişlerin yerine kullanılır. Paralel iplik kereste, daha uzun menzilli başlıklara ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir. Lamine başlıkların kullanılması çerçeveli bir duvar daha güçlü olmasını sağlar. 1/2-inçlik kontrplak parçasının her iki tarafına 2×6’lık yapıştırıcı yapıştırıcı kullanarak kendi katmanlı kirişinizi yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür bir kiriş, bir taşıyıcı duvarın yerini alacak bir “glielam” kiriş kadar güçlü değildir.

Gluelam, ticari çatı sistemleri, köprüler, sırt kirişleri, karmaşık kemerler ve başlıklar oluşturmak için kullanılabilecek yapışkan lamine ahşap malzemedir. Pound için pound, çelikten daha güçlü, Engineered Wood Association’a göre. Gluelam, 6 ila 72 inç veya daha fazla ve 100 fit veya daha fazla uzunluklarda değişen derinliklerde satın alınabilir. Bazı konut üreticilerinin düşünmek isteyebileceği tutkal-lama’ya bir alternatif, yukarıda tarif edilen kontrplak-lamine edilmiş kirişin merkezinde yanıp sönen bir parça çelik bastırmayı içerir. Yapısal yapışkanı kullanın ve tüm parçaları bir arada tutmak için elmas desende her şeyi birlikte vidalayın.

Çelik başlıkları kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Çelik bölünmez, büzülmez veya eğrilmez. Çürüme, termit ve küfe karşı dirençlidir ve ahşaptan daha düzgün olma eğilimindedir. Çeliğin kalitesi ahşaptan daha tutarlı olduğu için daha az hurda var. Bu, daha düşük inşaat maliyetlerine dönüşür. Bununla birlikte, çelik başlıkların çok sıkılması gerekir, bu nedenle bununla çalışmak daha emek gerektirir. Bu sorunu çözmek için, mühendisler çok fazla kesme veya sabitleme gerektirmeyen çelik L-başlıkları geliştirdiler. Geleneksel kutu kirişli çelik başlıkların yerine çelik L-başlıkları kullanan binalar, daha enerji açısından verimli duvarlara sahiptir çünkü yalıtımı daha kolaydır. Ayrıca kurulumu kolaydır ve vasıflı işçilik gerektirmez. Bununla birlikte, geleneksel kutu kirişli çelik başlıkların aksine, L-başlıkları yalnızca düşük veya orta rüzgar hızlarına tabi konut binalarında kullanılmalıdır.