buharlı ekmek vs. pirinç ocağı

Doğru mutfak aletleri hafif, sağlıklı yemek yemeyi kolaylaştırabilir. Asya yemekleri ve sağlıklı pişirme popülerlik kazanırken, Amerikan mutfağında pirinç ocakları ve buharlı pişiriciler daha popüler bir tercih haline geliyor. Bazı pirinç ocakları buharlı tepsiler sunar ve bazı buharlı fırınlar pirinceyi oldukça etkili bir şekilde pişirebilirler. Diğerleri bu iki işlevin yalnızca birini yönetebilir. Mutfağınız için doğru seçim yapmak için bu aletler için alışveriş yaparken neler bilmelisiniz?

Besin buharları basit birincil işleve sahiptir. Gıdaları buharla besleyerek besin maddelerinin çoğunu korurlar ve kolay düşük yağlı pişirme yöntemi sunar. Bazı gıda buharlı pişiriciler, pirinç pişirmek için bir kase eki sunabilir; ancak buğulama balıkları ve sebzeleri birincil işlevidir. Birden fazla katlı buharlı pişirici, birkaç farklı gıdayı pişirmene ve tek bir buharlı tencerede daha fazla yiyecek pişirmenize yardımcı olur.

Pirinç ocakları, her seferinde mükemmel pişmiş pirinç verebilir. Eğer pilavını düzenli olarak yerseniz bunun rahatlığı küçümsenemez. Üç temel pirinç ocağı türü vardır. Temel bir pirinç ocağı tipik olarak yalnızca kapalı ve açık anahtar içerir. Biraz daha gelişmiş pirinç ocağının, temizliği daha kolay hale getirmek için daha iyi bir kalitede yapışkan olmayan kaplama olacaktır ve bir buhar makinesi tepsisi olabilir. Sonunda, bulanık mantıklı bir pirinç ocağı pirincinizi sıcak tutabilir ve saatlerce yemek hazırdır.

Mutfağınızdaki birincil işlevi temel alan bir pirinç ocak ve buharlı tencere arasından seçim yapın. Pirincinizi ön planda tutuyorsanız, buharlı tepsili bir pirinç ocak seçin. Sadece ara sıra pilav yapmayı düşünüyorsanız, elektrikli bir buharlı fırın almayı tercih etmelisiniz. Buğulanmış sebze, balık ve pirincin basit yemeklerine sık sık dayanıyorsanız, bir pirinç ocağının ve buharlı pişiricinin sahibi olmanın faydalı olabileceğini bile bulabilirsiniz.

Bir elektrikli gıda buharlı veya pirinç ocak için alışveriş yaparken aramanız gereken birkaç özellik var. Bunlar gerekli değildir, ancak hayat kolaylaştırabilir ve yiyecek hazırlama ve temizleme daha rahat hale getirebilirler. Bir “sıcak tutmak” ayarının yararlı olduğunu görebilirsiniz. Bu, taze pirincinizi istediğiniz zaman hazırlamanızı ve sebzeleri sıcak tutmanızı sağlayabilir. Aileniz farklı zamanlarda yerse, herkes için taze bir yemek yiyebilirsiniz. Kolayca yıkanmış yapışmayan bir yüzey de aramalısınız.

Taze hazırlanmış pirinç, kızartılmış patates kızartmalarının temelleri olarak kullanılabilir, çorbalara eklenir veya güveç veya fasulye ile servis edilebilir. Ayrıca buharlı tepsilerde sebze ve karides veya balık yedirin ve basit bir sos veya taze otlarla pilavın üzerine servis yapın. Pirinç ocağınızdaki buharlı tepsiye veya elektrikli gıda buharlı tezgahınıza doğrudan dondurucudan sebze ve deniz ürünleri ekleyebilir ve 10 ila 20 dakika içinde yemek hazırlamalarını sağlayabilirsiniz.