bir offshore şirketin avantajları ve dezavantajları

Bir offshore şirket olarak da bilinen bir şirketin denizaşırı bir şirket haline getirilmesi, iş yatırımcılarının kendi ülkelerinde belirli vergi kanunlarını önlemenin bir yoludur. Doğru kurulursa, bu offshore şirketler hakkında iş yapmak için bir yol olarak yasadışı olan hiçbir şey yoktur. Vergi sebepleri offshore şirketleri kurmaya karar verirken çok önemli olmakla birlikte, diğer avantajlar da sunabilirler. Offshore şirketler karışık bir nimet değil, aynı zamanda bazı dezavantajlara da sahiptir.

Bazı ülkeler, çok düşük kurumlar vergisi oranlarını sunarak yabancı iş yatırımcılarını cezbetmeye çalışıyor. Bu şekilde iş yatırımcıları, vergiden daha az kazanıyor ve işin ürettiği paranın daha fazlasını istiyorlar. Bu teşvik, denizaşırı şirketin varlığından ekonomik olarak yararlandığı için ev sahibi ülke için de yararlıdır. Bazı Karayip adaları böyle taktiklerle ünlüdür.

Denizaşırı şirketlere sağlanan bir diğer avantaj, işletme yatırımcılarının varlıklarını transfer edebilmelerine yardımcı olması. Bir yatırımcı, varlıklarının ele geçirilebileceğinden endişe ediyorsa, varlıklarını bir offshore şirket aracılığıyla alacaklılardan koruyabilir. Bu durumda, ona karşı olumsuz bir hukuki veya ticari gelişme olması halinde, mal varlıklarının güvenliğinden temin edilebilir.

Ülkelerde, ticari yatırımcıların mahremiyetini sağlamak için offshore şirketleri çekmek isteyen gizlilik yasaları vardır. Bununla birlikte, bu offshore yatırımcılara carte Blanche’yi vermez. Yine de yasalara uymakla yükümlüdürler. Ev sahibi ülke yasadışı faaliyetlerle ilgili soruşturmalara yardımcı olmak için kimlikleri açıklayabilir. Eğer offshore şirket örneğin uyuşturucu ticareti yapıyorsa, evsahibi ülkenin gizliliği korumakla yükümlü olmadığı, ev sahibinin sunacağı herhangi bir faydalı bilgiye sahip olduğu ölçüde.

Offshore şirketleri belli avantajlar sunarken, önemli bir dezavantaj, kurulumlarının pahalı olmasıdır. Öncelikle, offshore bir şirket kurmak ve dahil etmek için yasal ücretler söz konusudur. Ayrıca şirketler için yatırım için belirli minimum eşikler bulunmaktadır. Ve ev sahibi ülke, yatırımcıları ülkede mülk edinmesini isteyebilir. Bir diğer dezavantaj, ABD hükümetinin bu offshore şirket stratejilerini caydırmak için vergi yasalarını sıkılaştırmasıdır. Dahili Gelir Servisi, vergi gelirlerinden pay alabilmek için bu tür faaliyetleri azaltmaya çalıştı.