Bir köpek kederinin aşamaları

Tıpkı insanlar gibi, köpekler bir kaybı üzebilirler. Bir köpek bir arkadaşa – başka bir köpek, bir kedi ya da başka bir aile evcil hayvanına – ya da sahibine yas tutup tutmuyor ise, yas tutma, birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Köpeklerde keder semptomları, her zamankinden daha fazla uykuda ve bazen olağandışı yerlerde uykuda kalmalarını, aktivitelere olan ilgisini yitirmelerini, antisosyal davranışlarını, normalden daha sızlanma ve havlamayı, uyuşukluğunu, yalnız kalmamak ve hastalıktan uzak kalmalarını içerir.

Bir köpek arkadaşını veya sahibini kaybettiğinde, endişe içeri girebilir. Çoğu insan bildiği gibi, köpekler paketi topluyor ve pakete üye bir kişi öldüğünde artık pakette yerini bilmiyor. Bir alfa köpeği olsaydı, artık kimin veya neyin yol açacağını bilmeyebilir ve bir takipçi olsaydı, onu kimin veya neyin takip edeceği konusunda şaşkına döner. Bu endişe ve karışıklık köpek için çok stresli.

Köpekler rutin olarak gelişirler, bu nedenle bir paketin üyesi ölünce, rutinin değişmesinde huzursuz olur. Çoğu zaman, köpek evinin etrafında dolaşıp kayıp üyeyi arar, bazen sızlar ve göründüğü gibi havlıyor. Arkadaşı veya sahibi ile oyun oynarken hissettikleri sevinç, üye pakette olmadığında kayboldu. Bu, köpeğin çok huzursuz hissetmesini ve kaybolmasını sağlar.

Paket ve rutinin rahatsız olmasıyla, huzursuz duygular ve endişe depresyonuna katkıda bulunuyor. Köpekler çok algısaldırlar ve insan duygularını üstesinden gelebilirler, bu sebeple eğer siz ya da sevilen bir arkadaşınız bir arkadaşınızın kaybından dolayı üzülüyorsa, keder köpeğe geçecektir. Köpek uyuşuk hale gelebilir ve eksik pak üye olmadan nasıl etkileşileceğini bilmeyebilir. Kişilerden saklanmak ya da sahibine agresif davranmak gibi antisosyal davranışları gösterebilir.

Petalia web sitesi, bir köpeğin kederini aşmasına yardımcı olmak için üç adım önermektedir. Birincisi, “güçlü liderlik kurmak”. Keder hastası köpek bir amacı arzuluyor ve ona yön vermesi gerekiyor. İçeri veya dışta bırakmadan önce ve beslemeden önce temel komutlarla (örneğin otur, kal ve aşağı gibi) çalışmak, aklını kederinden uzak tutmaya yardımcı olur.