bir influenza türü belirtileri

Tip A ve B tipi influenza aynı belirtilere neden olur ve her iki tipe karşı koruma, bilim insanlarının her yıl geliştirdikleri grip aşısına dahil edilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, ayrıca hafif derecede solunum yolu semptomlarına neden olan ve yıllık aşıda yer almayan üçüncü tip bir grip C virüsü de var. Tip A grip, muhtemelen aşina olduğunuz tüm standart grip belirtilerine neden olur.

Birçok insanın A Tipi grip hastalığına yakalandıklarında ilk belirtileri, 103 derece Fahrenheit (39 dereceye kadar) ulaşabilen titreme ve ateştir. Bununla birlikte, grip olan herkesin ateşi görülmez. Diğer erken belirtiler genellikle yorgunluk, kas ağrıları ve ağrılar, baş ağrısı ve genel olarak iyi olma hissi içerir. Belirtiler genellikle grip virüsüne yakalandıktan yaklaşık 1-4 gün sonra başlar.

Gribin solunum semptomları sıklıkla erken belirtilerden sonra ortaya çıkar. Bunlar tipik olarak kuru, verimsiz bir öksürük ve boğaz ağrısı ile başlar. Bazı insanlar – ancak hepsi değil – burun akması veya tıkanıklığı hissederler. Bazı insanlar verimli bir öksürük ve hırıltılı solunabilirlik geliştirebilir. Gribin belirtileri tipik olarak 1 ila 2 hafta içinde düzelir, ancak bazı insanlarda öksürük ve hırıltılı solunum 8 hafta kadar sürebilir.

Birkaç kişi grip ile bulantı, kusma ve diyare yaşayabilir, ancak bu diğer belirtiler kadar yaygın değildir. Bunlar ana belirtileriniz ve insanların sıklıkla mide gribi olarak nitelendirdiklerine sahipseniz, Tip A gribine hiç sahip değilsiniz, daha ziyade gastroenterit adı verilen bir enfeksiyon.